XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Więcej magazynów po wejściu Polski do UE

Więcej magazynów po wejściu Polski do UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gospodarka się rozwija, więc rynek powierzchni magazynowych podąża jej śladem. Zwłaszcza po przystąpieniu Polski do UE.

Firma CB Richard Ellis opublikowała kolejny raport dotyczący sytuacji na rynku komercyjnych powierzchni magazynowo-logistycznych w Polsce trzy lata po jej wstąpieniu w struktury Unii Europejskiej - poinformował "Puls Biznesu".

Wynika z niego, iż od 1 maja 2004 r. rynek nieruchomości magazynowo-logistycznych ze względu na dobrą sytuację gospodarczą kraju, wzrost produkcji oraz inwestycji zagranicznych, rozwija się niezwykle dynamicznie.

W ciągu ostatnich 3 lat w Polsce wybudowano ponad 1,7 mln mkw. nowoczesnych magazynów (w drugim kwartale 2007 r. łączna powierzchnia takich obiektów wynosiła 2,9 mln mkw.), co daje niemal 140-procentowy wzrost zasobów w porównaniu z sytuacją sprzed przystąpienia do UE -wylicza dziennik.

Analitycy z CB Richard Ellis w ciągu ostatnich trzech lat odnotowali również bardzo wysoki popyt. W tym czasie wynajęto ponad 1,9 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego aż 60 proc. stanowiły umowy najmu powierzchni zlokalizowanych w sektorze 3. Obrazuje to, jak bardzo w tym czasie zmieniła się struktura rynku magazynowego w Polsce - obecnie aż 47 proc. całkowitych zasobów magazynowych znajduje się w promieniu ponad 100 km od centrum Warszawy, w innych dużych miastach oraz na peryferiach.

W ciągu ostatnich 3 lat stawki czynszowe umocniły się, a w sektorze 1 wyraźnie wzrosły (najdrożej jest w Warszawie, gdzie za 1 mkw. trzeba zapłacić miesięcznie 5,50 EUR).

Najczęstszymi najemcami były firmy logistyczne, których udział w najmie komercyjnych powierzchni magazynowych w badanym okresie wyniósł ponad 40 proc. Dziś duża część powierzchni magazynowej powstaje na potrzeby konkretnych najemców, a umowy najmu zawiera się przed oddaniem budynków do użytku. Wysoki popyt sprawił, że ogólny wskaźnik powierzchni nie wynajętych spadł do 6,36 proc. Obecnie najmniej magazynów czekających na najemców znajduje się w rejonie Katowic (wskaźnik powierzchni nie wynajętej to 0,36 proc.) - czytamy w "Pulsie Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Więcej magazynów po wejściu Polski do UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!