XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wielka reforma kolei się chwieje

Wielka reforma kolei się chwieje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Marszałkowie województw zdecydowali, że na warunkach proponowanych przez rząd nie przejmą spółki PKP Przewozy Regionalne.

- Wstrzymujemy pozytywną rekomendację dla usamorządowienia PKP PR - oznajmił po dwudniowych obradach samorządowców w Mielnie koło Koszalina przewodniczący konwentu marszałków Władysław Husejko. - informuje "Gazeta Wyborcza".

Spółka PKP PR eksploatująca pociągi przede wszystkim na krótkich, regionalnych liniach ma według planów Ministerstwa Infrastruktury stać się własnością urzędów marszałkowskich 1 grudnia tego roku. Urzędy mają nie tylko finansować i organizować, ale także samodzielnie wykonywać przewozy na lokalnych liniach kolejowych. Rząd przygotował już propozycję podziału udziałów w spółce między poszczególnymi regionami. Toczące się od pół roku negocjacje z samorządami na temat warunków przejęcia spółki skończyły się jednak fiaskiem. Stąd piątkowe stanowisko konwentu.

Marszałkowie nie chcą przejąć PKP PR na obecnych, rządowych warunkach z kilku powodów. Najważniejszy to przekraczający 1,1 mld zł dług firmy, który pozostał mimo przeprowadzonego już przez skarb państwa częściowego oddłużenia. Samorządy nie chcą też PKP PR bez prowadzonych przez tę spółkę dochodowych pociągów międzywojewódzkich. Plan reformy kolei zakłada, że owe pociągi trafią do PKP Intercity. Urzędy marszałkowskie chcą też od rządu zagwarantowania i wskazania źródeł finansowania modernizacji i zakupu nowego taboru.

W czwartek do obradujących w Mielnie marszałków przyjechał minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Zyskał tylko zapewnienie, że marszałkowskie "nie" dla usamorządowienia PKP PR nie jest ostateczne. Samorządowcy zdecydowali, że po przedstawieniu przez MI nowych propozycji wyjścia z impasu rozmowy będą kontynuowane. "Strony deklarują wolę wypracowania i podpisania w najbliższym czasie porozumienia w tej mierze, które będzie tworzyło warunki do wdrożenia procesu usamorządowienia PKP PR" - poinformowano dziennikarzy na zakończenie konwentu marszałków.

- Wobec propozycji rządu nie zachowujemy się ani w sposób agresywny, ani uległy, ale asertywny - objaśnił politykę samorządów Władysław Husejko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wielka reforma kolei się chwieje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!