Władze Rzeszowa planują wybudować naziemną kolejkę

Władze Rzeszowa planują wybudować naziemną kolejkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze Rzeszowa planują zbudować naziemną kolejkę z gondolami, która usprawniłaby poruszanie się po mieście. Pomysłem chcą zainteresować prywatnych inwestorów.

Jak powiedział rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki, projekt kolejki wymyślił Olgierd Mikosza.

- Założenia Miejskiego Indywidualnego Systemu Transportu Elektryczno-Rolkowego (MISTER) są bardzo proste. Pomiędzy dwoma słupami, lekkiej konstrukcji, umocowana jest szyna, do której podwieszony jest cztero-pięcioosobowy wagonik. Przystanek umiejscowiony jest na ziemi, a sama kolejka porusza się kilka metrów nad ziemią. Pasażer wprowadza na klawiaturze nazwę stacji, do której chce dojechać i gondola z prędkością ok. 50 km/h dowozi go na miejsce - wyjaśniał Chłodnicki.

Wagoniki zatrzymywałyby się tylko na bocznicach i tylko na żądanie użytkownika. Dzięki temu ruch na trasach głównych odbywałby się bez przerwy i ze stałą prędkością. Cała kolejka będzie napędzana elektrycznie. W nocy mogłaby służyć do przewożenia w specjalnych wagonikach towarów czy np. śmieci.

Zdaniem Chłodnickiego, gondole byłyby nie tylko usprawnieniem miejskiej komunikacji, ale także dużą atrakcją turystyczną.

- Nie każdy ma okazję zobaczyć miasto z wysokości kilku metrów. Poza tym taki transport jest ekologiczny, bezpieczny, może wpłynąć na ograniczenie korków w mieście. Taka kolejka gondolowa nie zajmuje zbyt wiele terenu - potrzebne są tylko działki na przystanki i miejsca pod słupy - dodał.

Koszt wybudowania jednego kilometra kolejki wraz z całą potrzebną infrastrukturą to ok. 15 mln zł. - Chcemy zainteresować prywatnych inwestorów, którzy wybudowaliby kolejkę i zarabialiby na jej obsłudze - mówi rzecznik prezydenta Rzeszowa.

W połowie sierpnia do stolicy Podkarpacia ma przyjechać Mikosza, który przedstawi szczegóły takiej inwestycji.

Rzeszów byłby drugim polskim miastem, w którym realizowana byłaby taka inwestycja. Pierwsze ma być Opole, gdzie jeszcze w tym roku ma powstać pierwszy odcinek kolejki.

Olgierd Mikosza ukończył elektronikę na Politechnice Warszawskiej. Po studniach wyjechał do Anglii, gdzie pracował m.in. nad dużymi systemami informatycznymi w banku Rotschilda. Później mieszkał i pracował m.in. w RPA, Nowej Zelandii i Singapurze. W 2001 r. wrócił do Polski, mieszka w Poroninie.

Mikosza już jako student zgłosił do Urzędu Patentowego dwa wynalazki. Pierwszy dotyczył systemu mierzenia poziomu cieczy, drugi - superszybkich drukarek matrycowych
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Władze Rzeszowa planują wybudować naziemną kolejkę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!