Woj. śląskie konsultuje plan transportu zbiorowego

Woj. śląskie konsultuje plan transportu zbiorowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt regionalnego planu transportowego konsultuje samorząd woj. śląskiego. To dokument, który stanie się podstawą dla działania w najbliższych latach publicznego transportu zbiorowego na poziomie województwa.

O trwających do 27 kwietnia konsultacjach poinformowało w środę Stowarzyszenie Rozwoju Kolei Górnego Śląska. Jak przekazał Adam Gajda ze Stowarzyszenia, komunikat o konsultacjach projektu dokumentu znalazł się kilka dni temu na stronach Biuletynu Informacji Publicznej urzędu marszałkowskiego, jednak dotąd "nie odbił się szerokim echem".

"Zapisy tego planu (transportowego - PAP) wpłyną nie tylko na okazjonalne, ale przede wszystkim na codzienne podróże (...) mieszkańców woj. śląskiego. Dlatego bardzo istotne jest staranne dopracowanie jego treści m.in. poprzez przez szerokie konsultacje społeczne" - ocenił Gajda. Jak przypomniał, w konsultacjach mogą wziąć udział samorządy, organizacje społeczne, przedsiębiorstwa i osoby prywatne.

Przygotowany projekt dokumentu - prócz diagnozy dotychczasowej sytuacji - określa m.in. planowaną sieć komunikacyjną, planowane zasady organizacji rynku przewozów w regionie, przewidywane finansowanie usług przewozowych; określa też pożądany standard usług przewozowych oraz sposób organizowania informacji pasażerskiej.

W analizie obecnego stanu transportu w województwie autorzy wskazali m.in. na spadek znaczenia kolei. Jako główną przyczynę zdiagnozowali mało atrakcyjną ofertę. Zaznaczyli przy tym, że w kilku przypadkach, gdzie pojawiała się stała i atrakcyjna oferta (wraz z poprawą dostępności przystanków i stacji kolejowych) udział transportu kolejowego znacząco wzrastał.

Autorzy dokumentu oceniają, że m.in. wobec licznych trwających i planowanych remontów sieci kolejowej możliwe stanie się zaoferowanie odpowiedniego standardu przewozów pociągami. Akcentują, że podstawą przywrócenia zaufania do kolei jest ustabilizowanie oferty na co najmniej 2-3 lata. Wówczas - przy poprawie jakości transportu kolejowego i odpowiednich zachętach taryfowych - liczba pasażerów pociągów powinna rosnąć.

Projekt planu wskazuje też, że zwiększeniu roli transportu kolejowego powinno służyć m.in. tworzenie węzłów przesiadkowych w rejonie stacji kolejowych. Dokument przewiduje takie miejsca w Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Sosnowcu, Mikołowie, Częstochowie, Tarnowskich Górach, Czechowicach-Dziedzicach, Tychach, Rybniku, Bielsku-Białej oraz Wodzisławiu Śląskim.

Jednocześnie w projekcie - po wzięciu pod uwagę różnych okoliczności - napisano, że "w latach 2014-2020 podstawowym działaniem w zakresie transportu użyteczności publicznej jest stabilizacja kolejowej oferty przewozowej i zminimalizowanie odpływu pasażerów z transportu kolejowego". "Dlatego też założono utrzymanie oferty przewozowej w wielkości pracy eksploatacyjnej przypadającej na rok 2014" - dodali autorzy planu.

Na te zapisy w środowej informacji zwrócili uwagę przedstawiciele Stowarzyszenie Rozwoju Kolei Górnego Śląska. Wskazali też, że w planowanej sieci połączeń kolejowych nie znalazły się remontowane obecnie przez spółkę PKP PLK odcinki tras z Częstochowy do Lublińca oraz z Wodzisławia Śląskiego do Chałupek (w bieżącym rozkładzie jazdy pociągi tam nie kursują). Przypomnieli również, że projekt planu przewiduje możliwość zastępowania pociągów autobusami, jeśli w badaniach okresowych okaże się, że podróżuje nimi 40 lub mniej pasażerów.

Jedną z podstaw przygotowania planu była analiza obecnego stanu transportu. Odbyły się m.in. badania obejmujące ok. 5,2 tys. gospodarstw domowych, w których ankieterzy pytali np. o kierunki podróży, środki lokomocji, ocenę jakości komunikacji czy wydatki na przejazdy. Przeprowadzono też badania pasażerów pociągów i autobusów - ich pytano o ocenę funkcjonowania komunikacji, powód wyboru określonego środka transportu i oczekiwane zmiany.

Do uchwalania planów transportowych zobowiązuje województwa i niektóre inne samorządy ustawa o publicznym transporcie zbiorowym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Woj. śląskie konsultuje plan transportu zbiorowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!