XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

"Wojsko zyska systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe"

"Wojsko zyska systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki modernizacji obrona powietrzna może zyskać systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zdolne współpracować z NATO i nadające się do działań ekspedycyjnych - powiedział wiceminister obrony Zenon Kosiniak-Kamysz, który w poniedziałek uczestniczył w Międzynarodowych Targach Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że obecnie używane zestawy obrony powietrznej nie są zdolne zwalczać rakiet balistycznych ani pocisków artyleryjskich i moździerzowych, nie są włączone w nowoczesne systemy teleinformatyczne, nie nadają się też do transportu drogą powietrzną.

"W obszarze zainteresowania MON są systemy różnych producentów" - powiedział wiceminister. Dodał, że przy wyborze nowych systemów, zdolnych zwalczać samoloty, śmigłowce, rakiety i aparaty bezpilotowe, istotne będą kryteria efektywności rozpoznania i prowadzenia ognia, zdolności współdziałania w NATO, możliwości przerzutu i udziału polskiego przemysłu w produkcji. Zaznaczył, że przedwczesne byłoby podawanie jakichkolwiek dat wyboru nowych systemów.

"Liczymy, że rozmieszczenie zestawu Patriot będzie pierwszym krokiem w kierunku modernizacji. Naszym dążeniem jest, by ta bateria docelowo służyła także do szkolenia polskich żołnierzy, przygotowywała ich do posługiwania się nowymi systemami. Spodziewamy się, że pierwsza, rotacyjna faza rozpocznie się w bieżącym lub przyszłym roku. Oczekujemy wsparcia Stanów Zjednoczonych w modernizacji polskiej obrony powietrznej" - powiedział, przypominając porozumienie towarzyszące podpisanej w ubiegłym roku umowie w sprawie ulokowania w Polsce elementu amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Prezes Bumaru Edward Nowak powiedział, że projekt, nieoficjalnie nazywany "Tarczą Polski", jest najważniejszym z pięciu rozwojowych programów grupy. "Uznaliśmy, że naszą ambicją powinno być zbudowanie systemu przeciwrakietowego dla Polski" - powiedział. Dodał, że trwają rozmowy z europejskim producentem rakiet kierowanych MBDA na temat ich zintegrowania z polskimi systemami radiolokacji i dowodzenia. Zadeklarował, że Bumar dąży do polonizacji rakiet Aster, które miałyby stać się częścią systemu.

Na kieleckich targach zbrojeniowych Bumar współpracujące z tą firmą Przemysłowy Instytut Telekomunikacji i Radwar zaprezentowały system obrony powietrznej, złożonyo z podsystemów o różnym zasięgu, wykorzystującego pociski MBDA.

Ten przeciwlotniczy i przeciwrakietowy system jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych od dystansu do 5 km i pułapu 10 tys. stóp (3000 m) po cele w odległości do 100 km na wysokości 65 tys. stóp (19500 m). "Tarcza Polski" łączy polskie stacje radiolokacyjne oraz sieci dowodzenia i zarządzania obroną przeciwlotniczą z zaawansowanymi technicznie pociskami rakietowymi produkcji MBDA oraz z istniejącymi już polskimi zestawami Poprad i Loara.

Podczas konferencji "Koncepcja systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej terytorium Polski" Bumar zaprezentował także inne programy rozwojowe systemów obrony - "Wielozadaniowe samoloty transportowe i tankowania", "Żołnierza przyszłości", "Pojazdy i wyposażenie", "Amunicję i rakiety" oraz "Sprzęt szkoleniowy".

Dla stworzenia naszym siłom zbrojnym możliwości strategicznego transportu żołnierzy i ładunków na dalekie odległości, a także tankowania w powietrzu samolotów F-16, powstał projekt Multi Role Tanker Transport (MRTT), z udziałem grupy Bumar, IAI Israel Aerospace Industries Ltd., PKO Bank Polski SA i Polskich Lini Lotniczych LOT SA. Utworzona przez te podmioty spółka zamierza zakupić dwa samoloty Boeing, by je przystosować do wyznaczonych funkcji.

Program "Żołnierz przyszłości" obejmuje zintegrowany system ochrony, uzbrojenia, rozpoznania i łączności. Z kolei w ramach projektu "Pojazdy i wyposażenie" proponuje się modernizację czołgów Leopard i Twardy, zdalnie sterowane systemy wieżowe, nowoczesną platformę bojową oraz moduły uzbrojenia dla wozów i śmigłowców.

W programie "Amunicja i rakiety" założono unowocześnienie oferty zakładów metalowych Mesko oraz Dezamet, a także spółek FPS i ZPS. W ofercie dotyczącej "Sprzętu szkoleniowego" grupa Bumar proponuje MON trenażery dla pojazdów, poligon laserowy, trenażery dla działek przeciwlotniczych TR-23-2, symulację amunicji moździerzowej i stację kontrolno-pomiarową dla rakiet przeciwlotniczych.

Towarzyszącą XVII MSPO konferencję Bumar zorganizował wspólnie z magazynem "Raport" poświęconym wojsku, technice i obronności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Wojsko zyska systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!