Wolne niebo nad Europą

Wolne niebo nad Europą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najpóźniej do końca 2012 r. powstanie powietrzne Schengen. Dzięki niemu pasażerowie będą latać po Europie taniej, szybciej i bezpieczniej

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) zgodził się na utworzenia na terenie Unii jednolitej przestrzeni powietrznej Single European Sky (SES) - informuje "Rzeczpospolita".

Zaaprobowany pakiet reform o nazwie SES II będzie w marcu przedmiotem obrad Parlamentu i Rady Europejskiej. Jego najważniejszymi elementami są m.in. rozszerzenie zakresu odpowiedzialności Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) o sprawy bezpieczeństwa lotnisk, zarządzania ruchem i służbami żeglugi powietrznej, zwiększenie kompetencji personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, utworzenie najpóźniej do 2012 r. funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej, reforma Eurocontrol oraz powołanie organizacji ds. bezpieczeństwa lotów.

Zdaniem EKES wdrożenie pakietu skróci trasy przelotów i zmniejszy emisję CO2 o ok. 5 mln ton rocznie. Usprawnienie ruchu lotniczego i systemu funkcjonowania lotnisk pozwoli zmniejszyć emisję spalin o 12 proc. przy każdym średnim locie, czyli o 16 mln t CO2 rocznie - czytamy w dzienniku.

Trzeba to zrobić – uważają eksperci – bo wzrost popytu na transport lotniczy doprowadził do przeciążenia infrastruktury: 4700 samolotów cywilnych wykonuje 28 tys. lotów dziennie, obciążając lotniska i służby zarządzania lotami do granic możliwości.

Rozszerzenie Unii zwiększyło europejski rynek lotniczy do 37 krajów z ponad 500 mln mieszkańców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wolne niebo nad Europą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!