PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wpływ handlu zagranicznego Unii Europejskiej na rzeczywistą emisję CO2

Autor: Bartosz Fortuński, Ekonomia XXI wieku 3(11) 2016
03-06-2017 07:53 |  aktualizacja: 03-06-2017 10:13
Wpływ handlu zagranicznego Unii Europejskiej na rzeczywistą emisję CO2
Fot. Shutterstock.com

Emisja CO2 jest problemem globalnym. Oznacza to, że walka tylko części krajów w tym obszarze niewiele zmienia. Celem niniejszego artykułu jest próba ukazania rzeczywistego poziomu emisji CO2 w UE, jak również wpływ wymiany handlowej Unii na emisję CO2 u jej głównych partnerów handlowych. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 20 głównych partnerów handlowych UE i samej Unii. Rzeczywisty poziom emisji CO2 uzyskano przez zastosowanie wskaźnika emisji rzeczywistej. Jego wielkość uwzględnia transfer CO2 w produktach i usługach eksportowych, a także importowanych przez poszczególne kraje. W wyniku jego zastosowania okazało się, że rzeczywisty poziom emisji CO2 w badanych krajach jest znacznie odmienny od wartości brutto, które reprezentują wielkości emisji CO2 na terenie danych krajów. Istotnym elementem jest również ukazanie, iż odosobnione działania UE w energetyce nie przyniosą zamierzonych globalnych celów, czyli pozytywnych zmian w zakresie ograniczenia emisji CO2.

1. Wstęp
Żyjemy w globalnym świecie, dlatego aktywność jednych państw ma pośredni albo bezpośredni wpływ na inne kraje. Nie oznacza to jednak, że wszystkie kraje funkcjonują w ten sam sposób i na tych samych zasadach. Niektóre, robiąc wiele na rzecz światowego ograniczenia emisji CO2 w energetyce, ponoszą niewspółmiernie wysokie koszty w stosunku do innych krajów. Walka jednych państw z emisją CO2 nie przekłada się na walkę innych z tym problemem. Jako że emisja CO2 jest problemem globalnym, walka tylko części krajów w tym obszarze niewiele zmienia w aspekcie globalnym. I tutaj nasuwa się fundamentalne pytanie dotyczące tego, czy w działania na rzecz globalnych zmian na lepsze powinny być zaangażowane wszystkie kraje i czy nie należałoby przedsięwziąć rozwiązań, które nakłaniałyby inne kraje i grupy krajów do podobnego podejścia do problemu emisji CO2.

Unia Europejska (UE) od lat zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem wartości wymiany międzynarodowej. Oznacza to, iż jest ona zależna od innych krajów, w taki sam sposób jak pod względem gospodarczym one od niej. Wszelkie poczynania realizowane i planowane przez UE mają wydźwięk międzynarodowy. UE może wykorzystywać swoją pozycję na arenie międzynarodowej poprzez realizację swojej polityki, jak również przez nakłanianie innych państw do realizacji różnych rozwiązań w sposób zbieżny z tymi proponowanymi przez nią.

Celem niniejszego artykułu jest próba ukazania rzeczywistego poziomu emisji CO2 w UE, jak również wpływ wymiany handlowej na emisję CO2 u jej głównych partnerów handlowych. Jednakże nie chodzi o wartość brutto tej emisji, lecz o rzeczywistą jej wielkość, która uwzględnia transfer CO2 w produktach i usługach eksportowych, a także importowanych przez poszczególne kraje. Istotnym elementem jest również ukazanie, iż odosobnione działania poprzez zmiany w energetyce UE nie przyniosą zamierzonych globalnych celów, czyli pozytywnych zmian w zakresie klimatu na ziemi.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

23 258 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP