Wrocławskie lotnisko podało statystyki za 2015 rok

Wrocławskie lotnisko podało statystyki za 2015 rok
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O ponad 234 tys. pasażerów więcej niż przed rokiem obsłużyło w 2015 roku wrocławskie lotnisko. Drugi rok z rzędu klientów było ponad dwa miliony. W tym okresie zakończono też ważne inwestycje m.in. modernizację drogi startowej.

Jak poinformowała PAP Aleksandra Palus z biura prasowego Portu Lotniczego Wrocław, w ciągu ostatnich 12 miesięcy z wrocławskiego lotniska skorzystało 2 mln 320 tys. pasażerów - o ponad 234 tys. więcej niż w 2014 r.

To wzrost pasażerów o 11,2 proc. i najlepszy wynik w historii lotniska, na którym dwa miliony osób obsłużono już po 10 miesiącach.

Zdaniem prezesa Portu Lotniczego Wrocław Dariusza Kusia, Wrocław znajduje się w grupie najważniejszych regionalnych lotnisk w Polsce.

"Przyciągamy pasażerów z Wrocławia i z dalszych regionów. Ponadto w hali odlotów słychać nie tylko język polski, angielski, niemiecki, włoski i hiszpański, ale też coraz częściej czeski" - dodał prezes.

Zdaniem władz lotniska, o sukcesie zdecydował rozwój połączeń międzynarodowych, ale największy przyrost pasażerów - o blisko 20 proc. - zanotowano na rynku krajowym, na którym np. Ryanair w swej ofercie lotów do Warszawy Modlina zanotował aż 130,5 proc. wzrostu.

Jak podano, najlepszym miesiącem dla portu okazał się lipiec, w którym obsłużono ponad 256 tys. pasażerów, co jest najlepszym wynikiem w historii lotniska.

Jak poinformowano, w 2015 r. zakończyła się wymiana nawierzchni drogi startowej, a obecnie kończy się modernizacja oświetlenia.

"Prace te to kolejny krok w kierunku podniesienia systemu nawigacyjnego ILS do kategorii drugiej, a samoloty będą mogły lądować w warunkach jeszcze bardziej ograniczonej widzialności. To kluczowa inwestycja Portu Lotniczego Wrocław - co ciekawe, wykonywana w godzinach nocnych, bez przerywania działalności lotniska" - podano w komunikacie.

W 2015 r. zakończyła się również budowa zaplecza technicznego w części starego terminala. Powstała tam baza techniczna dla służb lotniskowych, w tym hangary dla sprzętu do zimowego utrzymania drogi startowej. Port uruchomił też dwa nowe rękawy lotnicze, dzięki czemu obecnie pasażerowie mają do dyspozycji w sumie cztery takie rękawy. Wszystkie inwestycje kosztowały 100 mln zł, z których 50 mln zł to fundusze unijne.

Władze wrocławskiego portu w 2016 r. spodziewają się 2,5 mln pasażerów. W tym roku swą pierwszą w Polsce bazę techniczną otworzy we Wrocławiu Ryanair, który zainwestował w nią ponad 6 mln euro. Planowane jest uruchomienie nowych połączeń m.in. do Sztokholmu i Birmingham przez Wizz Air oraz na Teneryfę i do Wenecji przez Ryanair.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!