WZM będą dalej produkować Rosomaki

WZM będą dalej produkować Rosomaki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd przyjął we wtorek informację nt. uzgodnionych zobowiązań offsetowych w ramach umowy z fińską firmą Patria Land Services Oy - dostawcą transportera opancerzonego AMV (Rosomak) dla wojska - podało CIR.

Przyjęta informacja dotyczy zobowiązań uzgodnionych między stronami umowy offsetowej - Patrią i Skarbem Państwa oraz przesunięcia z 31 marca na 30 czerwca br. terminu rozliczeniowego umowy.

Jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, 13 marca 2013 r. strona polska, reprezentowana przez ministra gospodarki, porozumiała się z Patrią w kwestii zawartości merytorycznej zobowiązań offsetowych.

Ich przedmiotem jest nieodpłatne przekazanie MON licencji obejmującej produkcję i sprzedaż zmodernizowanych i zmodyfikowanych pojazdów Rosomak oraz ich modernizacji i modyfikacji, nieodpłatne przekazanie technologii Life Cycle Support oraz zakup zmodernizowanego pojazdu Rosomak przez Patrię.

CIR podkreśliło, że porozumienie umożliwi Patrii wywiązanie się z umowy offsetowej i uniknięcie płacenia kar umownych, a Wojskowym Zakładom Mechanicznym SA w Siemianowicach Śląskich dalszą produkcję i modyfikację Rosomaków. Wartość umowy offsetowej nie zmienia się i wynosi 520 mln 848 tys. euro, a końcowy termin jej wykonania to 15 lipca 2013 r.

Ponieważ siemianowickie WZM, jak i Patria to firmy państwowe, porozumienie wymagało jeszcze akceptacji rządów obu państw.

Jak podkreślał na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk, Finowie nie wypełnili wszystkich elementów umowy z 2003 r., ale w zamian za to zobowiązali się przedłużyć licencję, co oznacza możliwość dalszego produkowania Rosomaków w Siemianowicach oraz ich eksportu i serwisowania.

"W ocenie ministra obrony i ministra gospodarki saldo jest dla Polaków absolutnie do zaakceptowania i kończy wielomiesięczny spór i negocjacje między fińską firmą a Skarbem Państwa" - oświadczył szef rządu.

Wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak powiedział PAP, że przyjęte rozwiązanie satysfakcjonuje MON. "Zachowujemy prawo do modernizacji, rozwoju i udoskonalania konstrukcji na podstawie naszych doświadczeń" - mówił. "Otwiera to drogę do dalszych zakupów i produkcji kolejnych Rosomaków" - dodał.

Ośmiokołowy modułowy wóz opancerzony AMV skonstruowany przez fiński koncern Patria został wybrany w rozstrzygniętym w grudniu 2002 r., wartym 5 mld zł, przetargu na 690 wozów dla polskiej armii, dostarczanych w latach 2004-13. Rok później podpisano 10-letnią umowę na produkcję licencyjną wozów - które w Polsce otrzymały nazwę Rosomak - w Wojskowych zakładach Mechanicznych. Umowa licencyjna przewiduje też prawo do sprzedaży przez Polskę produkowanych tu wozów w niektórych krajach trzecich. W ub. r. WZM Siemianowice przy wsparciu MON prezentowały pojazd na targach w Indiach.

Licencja na produkcję pojazdów miała początkowo wygasnąć z końcem grudnia 2013. Pod koniec ub. r. przedstawiciele MON, informując o zamiarze kupna kolejnych Rosomaków, wyrażali przekonanie, że umowa licencyjna powinna zostać przedłużona, m. in. z uwagi na fakt, że na podstawie doświadczeń polskiego wojska do konstrukcji wprowadzono ponad 600 poprawek. Na początku kwietnia minister obrony Tomasz Siemoniak poinformował, że ustalono warunki przedłużenia tej licencji o 10 lat.

W połowie marca szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch powiedział, że armia chce kupić dodatkowe transportery Rosomak - ma ich być łącznie 877 - w różnych wersjach, w tym ze 120-milimetrowym moździerzem. MON planuje też modernizację już posiadanych wozów.

Oprócz Polski, która jest największym użytkownikiem AMV, wozy te wybrały Finlandia, Chorwacja, Słowenia, RPA, Szwecja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WZM będą dalej produkować Rosomaki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!