XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zbrojeniówka chce strajku

Zbrojeniówka chce strajku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od 86 do 96 proc. pracowników zakładów zbrojeniowych opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku w obronie miejsc pracy. W piątek związkowcy z niektórych firm branży zbrojeniowej w Polsce podali wyniki referendum, jakie przeprowadzono w tych zakładach.

To jeszcze niepełne wyniki. Część zakładów przeprowadzi bowiem referendum o akcji strajkowej w przyszłym tygodniu.

Referendum przeprowadzono w ostatnich dniach m.in. w zakładach przemysłu zbrojeniowego Bumar Łabędy w Gliwicach, Zakładach Metalowych "Mesko" w Skarżysku-Kamiennej, w Zakładzie Napędów Lotniczych w WSK PZL Rzeszów, w zakładach Goodrich w Krośnie.

Referendum nie było jeszcze w Hucie Stalowa Wola, gdzie załoga jest na urlopie. Po 20 kwietnia odbędzie się ono też w zakładach w Radomiu i Nowej Dębie - tam z kolei trwa przestój.

W akcji związków zawodowych nie brały udziału Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich, które mają zamówienia wojska na "Rosomaki".

Powodem przeprowadzenia referendum strajkowego jest brak konkretnych decyzji ze strony rządu w sprawie sektora obronnego, po zaplanowanych budżecie MON cięciach - podali związkowcy.

Pracownicy mają świadomość wielkiego zagrożenia dla przyszłości sektora obronnego, o czym świadczą niepełne jeszcze wyniki głosowania w zbrojeniówce - uważa przewodniczący sekcji krajowej przemysłu zbrojeniowego NSZZ "Solidarność" Stanisław Głowacki. Liczy on, że strona rządowa zrozumie obawy pracowników i decyzje rządu ostatecznie nie skłonią związkowców do radykalnych działań w obronie zakładów i miejsc zatrudnienia.

W jednym z największych w kraju zakładów zbrojeniowych - Bumarze Łabędy w Gliwicach - za strajkiem opowiedziało się 95 proc. głosujących, czyli 2104 osoby. Głosowało 73 proc. liczącej 3066 osób załogi - poinformował PAP w piątek szef Związku Zawodowego Przemysłu Elektromaszynowego w Bumarze Jerzy Cembrzyński.

Za przeprowadzeniem akcji strajkowej opowiedziało się 96,3 proc. pracowników Zakładów Metalowych "Mesko" w Skarżysku- Kamiennej (Świętokrzyskie). W referendum wzięło udział 85 proc. załogi.

W siedmiu zakładach lotniczych w referendum udział wzięło w sumie ponad 5,5 tys. osób. Ponad 5 tys. 280 osób (96 proc.) było za strajkiem, jedynie 360 przeciw, a 20 głosów było nieważnych - podał przewodniczący "S" Sekcji Krajowej Przemysłu Lotniczego Roman Jakim.

Jakim, który jest też szefem "S" w Zakładzie Napędów Lotniczych w WSK PZL Rzeszów, powiedział, że tu również zdecydowana większość załogi opowiedziała się za strajkiem. "Z ponad 300-osobowej załogi udział w referendum wzięło 241 osób; za strajkiem opowiedziało się 230 osób, tylko cztery były przeciwko" - podał.

"Podobnie było w zakładach Goodrich w Krośnie (Podkarpackie), gdzie udział w głosowaniu wzięło 216 osób, z czego 190 (88 proc.) opowiedziało się za strajkiem, a 25 było przeciw" - dodał Jakim.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu odbędzie się referendum w Hucie Stalowa Wola, której załoga jest teraz na urlopie - powiedział PAP przewodniczący zakładowej "S" Henryk Szostak.

Referendum strajkowego nie było też w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich, które mają zamówienia wojska na "Rosomaki". "Nie przewidujemy żadnych cięć ani zwolnień załogi" - poinformował PAP rzecznik prasowy zakładów Michał Rumin.

Wojsko zamiast planowanych 58 kołowych transporterów Rosomak kupi 16 z ubiegłorocznych dostaw i 32 pojazdy z 2009 roku - podał w czwartek dyrektor Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych gen. bryg. Sławomir Szczepaniak. W ub.r. zakłady wyprodukowały 62 takie pojazdy dla polskiego wojska.

W innej sytuacji jest Zakład Produkcji Specjalnej - spółka Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy w Gliwicach, gdzie wytwarzane są m.in. czołgi i inne pojazdy wojskowe. W ostatnich latach zakłady produkcja koncentrowała się realizacji wartego 380 mln dolarów kontraktu malezyjskiego - jednego z największych w polskim przemyśle zbrojeniowym. Po jego zakończeniu, planowanym na maj, firma nie ma równie dużych zamówień. W wyniku braku tegorocznych zamówień od rządu doprowadzi do zwolnienia co najmniej 500 osób - podał Cembrzyński.

Nadzieją dla pracowników jest szansa na nowy kontrakt dla Indii - podał. Chodzi o 155 wozów zabezpieczenia technicznego WZT-3M. W poprzednich latach indyjska armia kupiła już 352 sztuki tego pojazdu, opartego na podwoziu czołgu T-72M. Według Cembrzyńskiego, ewentualna realizacja kolejnego takiego kontraktu - co okaże się do końca maja - dałaby firmie pewne perspektywy na ok. dwa lata jego realizacji.

W branży zbrojeniowej pracuje ok. 40 tys. osób.

W tegorocznym budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej, w związku z kryzysem gospodarczym, planowane cięcia mają wynieść niespełna 2 mld zł. Budżet planowany był na poziomie blisko 25 mld zł; z tego na wydatki osobowe - 7,2 mld zł; emerytury i renty - 5,1 mld zł; centralne plany rzeczowe - 7,2 mld zł; pozostałe wydatki bieżące - 4,8 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zbrojeniówka chce strajku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!