Zmiany w ustawie offsetowej dopiero na następnym posiedzeniu Sejmu

Zmiany w ustawie offsetowej dopiero na następnym posiedzeniu Sejmu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządowy pilny projekt zmian w ustawie offsetowej nie będzie rozpatrzony na obecnym posiedzeniu Sejmu, lecz na następnym - za dwa tygodnie. Marszałek Bronisław Komorowski podjął taką decyzję po spotkaniu z prezydium sejmowej komisji obrony narodowej - poinformował w czwartek PAP rzecznik marszałka Jerzy Smoliński.

Według wcześniejszych planów, projekt miał być rozpatrywany w czwartek wieczorem. W środę zajęła się nim komisja obrony.

Komisja chce, by rząd przedstawił spodziewane skutki wejścia w życie ustawy, m.in. finansowe - zwolnienia zakupów sprzętu dla kontyngentów wojskowych za granicą z obowiązku offsetu. Posłowie zapowiadają ponadto zgłoszenie poprawek do rządowego projektu. Chcą np. by o zakupach decydował minister ON, a nie cały rząd; domagają się, by MON przedstawiało plany takich zakupów także Sejmowi. Komisja pytała także o możliwe skutki zwolnienia niektórych zakupów z offsetu dla polskich przedsiębiorstw, które mogłyby zyskać na umowach kompensacyjnych dostęp do nowych technologii.

Za przykład zakupu, który nie doszedł do skutku z powodu niezawarcia w ustawowym terminie umowy offsetowej, przedstawiciele MON podali tzw. małą wieżę do Rosomaka - w jednej z wersji wóz miał otrzymać wieżyczkę ze zdalnie sterowanym karabinem 12,7 mm.

Jak podkreślił Smoliński, marszałek przedłużył komisji obrony czas na przedstawienie sprawozdania o projekcie.

Przed tygodniem Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy offsetowej, tak by z wymogu offsetu były zwolnione dostawy uzbrojenia, sprzętu wojskowego, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych dla żołnierzy polskich kontyngentów wojskowych. Ma to pozwolić na uniknięcie uciążliwych, biurokratycznych procedur, przewidzianych w obecnie obowiązującej ustawie offsetowej.

Według Sztabu Generalnego propozycja rządu, by zakupy sprzętu dla wojsk za granicą zwolnić z wymogu zawierania umów kompensacyjnych, pozwoli szybciej kupić m.in. opancerzone samochody patrolowe i bezpilotowe środki rozpoznania.

Na biurokratyczne przeszkody w zakupach sprzętu skarżył się niedawno dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak. Jego wypowiedź wywołała polityczną burzę. Generał podał się do dymisji. Nad sytuacją w wojsku, a zwłaszcza w kontyngencie w Afganistanie, komisja obradowała jeszcze długo w nocy na posiedzeniu zamkniętym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!