XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zrzeszenie przewoźników: brakuje wykwalifikowanych kierowców

Zrzeszenie przewoźników: brakuje wykwalifikowanych kierowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Polsce brakuje wykwalifikowanych kierowców; zlikwidowano system kształcenia kierowców, nie zastępując go innym - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) Jan Buczek.

- Branża przewoźników drogowych stale odczuwa brak kierowców, można również zaobserwować odpływ polskich kierowców za granicę - dodał Buczek.

- Priorytetowym zadaniem dla naszego państwa jest uruchomienie autentycznego systemu szkolenia kierowców, po to żeby z jednej strony dostarczyć nam wykwalifikowanych pracowników do transportu, a z drugiej - dać możliwość zatrudnienia młodym ludziom w naszym kraju - powiedział Buczek.

Zdaniem eksperta z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Janusza Piechocińskiego, w Polsce brakuje 20 tys. kierowców ciężkich pojazdów (w całej Unii Europejskiej deficyt ten sięga 200 tys. osób).

Zdaniem Piechocińskiego, z ostatnich wypadków autokarów wnioski powinni wyciągnąć organizatorzy wyjazdów, które są zbyt intensywne i męczące zarówno dla turystów, jak i dla kierowców.

Zdaniem Buczka, statystyki pokazują, że autokary uczestniczą w wypadkach stosunkowo w niewielkim stopniu, a kiedy już się tak zdarza, to zaledwie w kilkunastu procentach takich wypadków sprawcami są kierowcy tych pojazdów.

Jak wynika z danych uzyskanych w ZMPD, w 2006 roku było w Polsce zarejestrowanych 83,5 tys. autobusów. Kierujący autobusami są sprawcami około 1 proc. ogółu wypadków drogowych i około 1,5 proc. wypadków spowodowanych w ogóle przez kierowców (w 2006 r. było 550 takich wypadków).

Poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach zakłada projekt ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu, przygotowany w resorcie transportu. Przewiduje on m.in. zmianę organizacji nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów i powołanie Centrum Homologacji Pojazdów.

Z kolei rządowy projekt ustawy o kierujących pojazdami jest w końcowej fazie prac podkomisji Komisji Infrastruktury Sejmu - informuje resort transportu na swoich stronach internetowych.

Projekt ten zakłada m.in. uzyskanie prawa jazdy kategorii C w wieku 21 lat, a kategorii D - 24 lat, brak możliwości wykonywania zawodu kierowcy przez okres pierwszych 7 miesięcy od dnia uzyskania po raz pierwszy prawa jazdy, które byłoby wydawane na okres maksimum 5 lat, a jego przedłużenie byłoby możliwe na podstawie badań lekarskich, psychologicznych oraz na podstawie ukończenia kursu okresowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zrzeszenie przewoźników: brakuje wykwalifikowanych kierowców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!