Adamczyk: Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Łodzią a Warszawą

Adamczyk: Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Łodzią a Warszawą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów ustalił ponad wszelką wątpliwość i konsensualnie podjął decyzję o rekomendacji budowy Centralnego Portu Lotniczego - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że nim CPL powstanie, niezbędne są inwestycje na Lotnisku Chopina.

"Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów ustalił ponad wszelką wątpliwość i konsensualnie podjął decyzję o rekomendacji budowy tegoż portu" - powiedział w środę Adamczyk podczas konferencji poświęconej oficjalnym wynikom podsumowujących rynek przewozów pasażerskich w Polsce.

Jak dodał, we wtorek "podjęta została decyzja o rekomendowaniu realizacji tego dużego przedsięwzięcia". "Poza wszelką dyskusją ten olbrzymi wysiłek jest niezbędny, aby zapewnić obsługę pasażerów" - powiedział. Jak dodał, według średnio optymistycznych przewidywań, liczba pasażerów jest przewidywana na poziomie 50 mln w 2030 roku, a bardzo optymistycznych - 60 mln. "Ale życie podpowiada, że wzrost liczby pasażerów w stosunku do szacunków jest zdecydowanie wyższy" - wskazał minister.

Dopytywany o szczegóły dotyczące CPL, powiedział, że nie jest upoważniony do udzielania informacji na ich temat. Jak mówił, szczegóły mają ogłosić premier Beata Szydło i szef Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Minister tłumaczył, że "budowa dużego portu lotniczego to nie jest kwestia dwóch - trzech lat". "To jest proces, który należy przymierzać w kategoriach etapu dziesięcioletniego. Bo to nie jest tylko kwestia studium, koncepcji, analiz, przygotowania projektu technicznego, rozpoczęcia i zakończenia budowy. To jest ten moment, kiedy pierwszy samolot, po dopuszczeniu lotniska do użytkowania, odrywa swoje koła od pasa startowego. To jest ten moment, od kiedy zaczyna funkcjonować nowe lotnisko. Co do czasu jego uruchomienia to możemy sobie wyobrazić, że to (...) lata 2027-2028 najpóźniej. W tym czasie, musimy pracować nad tym, aby ten wzmożony ruch pasażerski można było na polskich lotniskach obsłużyć, szczególnie tutaj na Lotnisku Chopina, ale także i w portach regionalnych" - wskazał.

Minister pytany o ewentualną lokalizację CPL, przywołał opracowanie na temat ewentualnej budowy CPL, wykonane w 2008 roku przez firmy analityczne.

"To opracowanie było niezmiernie kosztowne, jak dobrze pamiętam to ok. 10 mln zł. W tym opracowaniu zwracano uwagę na Mszczonów i na Babsk. Były dwie rekomendacje. Nie można zapomnieć o tym dokumencie, ale niezbędne będą analizy tego co dzisiaj - biorąc pod uwagę otoczenie zewnętrzne i przyszłe lata" - powiedział minister.

Dopytywany o koszty takiej inwestycji, Adamczyk powiedział, że "są one trudne do wyliczenia". "Powstały, powstają podobne porty lotnicze w Europie, to jest cena od 20 do 30 mld (zł - PAP) średnio. Ale to przecież wszystko zależy od tego, jakie będą pochodne z analiz studiów wykonalności. (...) Do tego należy nie zapominać o połączeniach kolejowych i drogowych. One też determinują koszt realizacji takiego przedsięwzięcia" - powiedział. Dopytywany, kiedy może zostać wbita pierwsza łopata, odparł "za kilka lat".

Adamczyk wskazał, że nim zostanie wybudowany CPL, to "przed nami olbrzymi wysiłek, aby zapewnić odpowiednią przepustowość portów lotniczych w latach następnych". "I to wysiłek skierowany na przemodelowanie organizacji pracy w portach lotniczych, szczególnie tutaj w porcie na Okęciu. To wysiłki inwestycyjne, które pozwolą przyjmować tę liczbę pasażerów w naszych portach, która nie będzie ponad te dzisiejsze ich możliwości, bo każde z lotnisk ma określone możliwości przyjmowania pasażerów" - dodał.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podkreślił, że obecnie najistotniejszą sprawą jest zapewnienie przepustowości na Lotnisku Chopina i na lotnisku w Modlinie. "Powinniśmy rozpatrywać ruch lotniczy na Mazowszu, jako całość. Te dwa lotniska, które dziś funkcjonują - niestety - jako każde według swojego planu i to powinno się zmienić" - powiedział. Dodał, że są przygotowywane odpowiednie rozwiązanie mające na celu integrację Lotniska Chopina i portu w Modlinie. "Musi tutaj być współpraca ze wszystkimi udziałowcami lotniska Modlin" - zaznaczył Szmit.

Jak dodał, już trwają prace nad zwiększeniem przepustowości Lotniska Chopina. Jak mówił chodzi m.in. o zmiany organizacyjne, rozbudowę infrastruktury.

Obecny na konferencji prasowej dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL) Mariusz Szpikowski, powiedział, że w tym roku zostaną podjęte inwestycje na stołecznym lotnisku, mające na celu obsługę większej liczby podróżnych. PPL zarządza największym portem w Polsce, czyli Lotniskiem Chopina.

"W samym roku 2017 na 10. inwestycji związanych ze zwiększeniem przepustowości na Lotnisku Chopina przewidziano wydać 226 mln zł. Jest to również okres, który będzie początkiem kolejnych inwestycji. Do tego dochodzą jeszcze inne inwestycje nie związane z przepustowością portu" - powiedział. Dodał, że w planach portu jest m.in. rozbudowa terminala pasażerskiego.

Warszawskie Lotnisko Chopina obsługuje ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w naszym kraju. W 2016 roku obsłużyło 12,8 mln pasażerów, a na ten rok szacuje, że będzie do ok. 14 mln podróżnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Adamczyk: Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Łodzią a Warszawą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!