XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Baird, Raytheon: czekamy na specyfikację z MON dotyczącą systemu Patriot

Baird, Raytheon: czekamy na specyfikację z MON dotyczącą systemu Patriot
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy w ramach umowy na system przeciwrakietowy Patriot Polska dostanie też niskokosztowe pociski SkyCeptor? Dlaczego USA nie chcą udostępniać niektórych technologii swoim sojusznikom? Czy Amerykanie obawiają się, że Politechnika Warszawska opracuje konkurencyjny radar oparty na technologii azotku galu? Na te pytanie odpowiada John Baird z Raytheon Integrated Defense Systems w rozmowie z wnp.pl

Polski przemysł wiąże duże nadzieje z amerykańskimi technologiami. Trudno wyobrazić sobie skomplikowany i kosztowny system przeciwrakietowy bez transferu technologii. Ale z drugiej strony pojawiają się głosy obawy, że USA bardzo ściśle regulują przekazywanie poza granice technologii wojskowych. Czy te obawy są Pana zdaniem uzasadnione?

- Istotnie tak jest. Stany Zjednoczone pilnie chronią swoje nowoczesne technologie. Ale ma to swoje dobre i złe strony. Jeśli już USA dzielą się technologiami ze swoimi partnerami, to można mieć pewność, że są to technologie najnowsze i najlepsze. Raytheon ma pełną zgodę na transfer technologii do Polski w zakresie systemu Patriot. Natomiast faktycznie niektóre technologie produkcyjne w ramach systemu nie są udostępniane, a dzieje się tak dlatego, że są objęte ochroną. W efekcie tej polityki sojusznicy USA mają nowoczesne systemy obronne niedostępne dla ich przeciwników. To korzystne rozwiązanie.

Jakimi technologiami Raytheon na pewno może się podzielić.

- Trzeba to wyjaśnić na dwa różne sposoby. Z jednej strony - mamy do czynienia z udostępnieniem technologii poprzez dostawę systemu do użytku operacyjnego. I Polska ma to zagwarantowane w przypadku dostawy Patriota. Natomiast Pani pytanie dotyczy w istocie udostępnienia technologii przemysłowi. I tak w przypadku współpracy Raytheona z polskim przemysłem to dzielimy się wieloma technologiami w kilku kategoriach.

Podstawową przyczyną dzielenia się technologią w ramach offsetu jest zapewnienie Polsce zdolności samodzielnego utrzymania i serwisowania systemu. Drugą korzyścią transferu technologii jest udział polskiego przemysłu w produkcji podzespołów, które mogą być eksportowane i udostępniane innym użytkownikom systemu Partiot. I w tym przypadku dzielimy się technologią w zakresie zarządzania programem radarów, łączności, produkcji pocisków i systemów wyrzutni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Baird, Raytheon: czekamy na specyfikację z MON dotyczącą systemu Patriot

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!