Będą dobre warunki dla biało-czerwonej bandery

Będą dobre warunki dla biało-czerwonej bandery
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ministerstwie infrastruktury przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy o pracy na morskich statkach handlowych - powiedziała wiceminister Anna Wypych-Namiotko, odpowiedzialna w tym resorcie za politykę morską.

Dodała, że przyszła ustawa, łącznie z ustawą o podatku tonażowym, stworzy dobre warunki rejestracji statków - takie, jakie funkcjonują w innych krajach.

Wiceminister poinformowała, że projekt ma trafić do ustaleń międzyresortowych pod koniec roku, a w przyszłym roku wejść w życie. Z kolei ustawa o podatku tonażowym jest na ostatnim etapie notyfikacji w Komisji Europejskiej.

"Dopiero te dwie ustawy stworzą w Polsce warunki, jakie polscy armatorzy mają dzisiaj pod innymi banderami. Zamierzamy również uprościć zasady rejestrowania statków w polskich izbach morskich" - powiedziała Wypych-Namiotko na konferencji prasowej.

Według danych GUS, w 2008 r. polska morska i przybrzeżna flota transportowa liczyła 149 statków. Tylko 18 z nich pływało pod polską banderą. Pozostałe były zarejestrowane pod tzw. "tanimi banderami", czyli w krajach, które pobierają symboliczną opłatę za rejestrację. Państwa te nie nakładają na armatora obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa na statku i spełnienia wymogów dotyczących ochrony socjalnej załogi. To powoduje, że utrzymanie takiej jednostki jest dla armatora kilkukrotnie tańsze niż zarejestrowanej w Polsce.

Tymczasem obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe sprawiają, że rejestracja statków w naszym kraju jest dla armatorów nieopłacalna. Również uposażenie marynarzy pracujących na statkach pod polską banderą jest niższe niż na polskich statkach zarejestrowanych na przykład na Cyprze czy Jamajce.

Wypych-Namiotko przypomniała, że rząd w zeszłym roku powołał międzyresortowy zespół ds. polityki morskiej. "Wyszliśmy ze sprawami morskimi z resortu. Całokształt spraw dotyczących polityki i gospodarki morskiej nie może pozostawać w gestii tylko jednego ministerstwa, bez udziału resortu finansów, pracy i polityki społecznej, środowiska, gospodarki, czy rozwoju regionalnego" - powiedziała.

Dodała, że powstał też parlamentarny zespół ds. gospodarki morskiej, który będzie zajmował się tymi zagadnieniami w Sejmie i Senacie.

Zdaniem wiceminister, wszystkie te zmiany doprowadzą do ożywienia gospodarki morskiej i będą wspierać przedsiębiorstwa, których działalność powiązana jest z portami i żeglugą, a także szkoły wyższe prowadzące kształcenie na kierunkach związanych z morzem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą dobre warunki dla biało-czerwonej bandery

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!