Białystok. Od nowego roku bilet elektroniczny

Białystok. Od nowego roku bilet elektroniczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od stycznia przyszłego roku pasażerowie miejskich autobusów w Białymstoku zamienią bilet papierowy na bilet elektroniczny - ma to usprawnić system komunikacji. Władze miasta podpisały w piątek umowę w tej sprawie z wykonawcami systemu.

Całkowity koszt projektu to 14 mln zł, z czego 77 proc. zostanie pokryte ze środków Unii Europejskiej z programu "Rozwój Polski wschodniej" - poinformował w piątek podczas konferencji Adam Poliński, wiceprezydent Białegostoku.

Kolejny etap projektu, związanego z poprawą jakości transportu publicznego w Białymstoku, ma się zakończyć do 21 stycznia 2011 r. Do tego czasu będą wdrażane trzy elementy systemu: elektroniczna karta miejska, system informacji pasażerskiej (tablic informacyjnych) oraz system liczenia pasażerów.

Bilet elektroniczny będzie miał postać elektronicznej karty, która zastąpi papierowe bilety: jednorazowy, okresowy i czasowy. Karty miejskie - tak jak dotychczasowe bilety - będą imienne i na okaziciela. Karta zastąpi też legitymacje uprawniające do ulgowego przejazdu. Oprócz biletu zarejestrowanego na kartę będzie można skorzystać z tzw. portmonetki elektronicznej, czyli wykorzystywać na przejazdy wpłacone na nią wcześniej środki.

Kolejny element usprawniania komunikacji to system informacji pasażerskiej. Początkowo na 10 największych przystankach autobusowych pojawią się tablice informujące pasażerów o rzeczywistym czasie oczekiwania na autobus. W kolejnych latach tablice mają pojawić się na pozostałych przystankach. Z kolei system liczenia pasażerów ma być pomocny w tworzeniu nowych rozkładów jazdy i optymalnym wykorzystaniu autobusów.

Bilet elektroniczny, to element projektu "Poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białegostoku", który jest dofinansowany z UE z programu "Rozwój Polski Wschodniej". Kolejny etap programu przewiduje m.in. zakup 76 autobusów, budowę centrum przesiadkowego w centrum miasta, remont ulic.

Program Operacyjny "Rozwój Polski Wschodniej" jest skierowany do województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Jego celem jest wspieranie rozwoju tych najbiedniejszych polskich regionów. Budżet programu to ponad 2,2 mld euro (992 mln euro przyznanych specjalną decyzją Rady Europejskiej dla najbiedniejszych regionów w UE), reszta pieniędzy pochodzi z budżetu państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białystok. Od nowego roku bilet elektroniczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!