XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dywersyfikacja działalności szansą dla firm transportu drogowego

Dywersyfikacja działalności szansą dla firm transportu drogowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sytuacja na rynku transportu drogowego - spadek przewozów i wzrost kosztów - wymaga od przewoźników drogowych szukania oszczędności, racjonalizacji przewozów i prób zdywersyfikowania działalności - uważają przewoźnicy i eksperci tej branży.

To ich niektóre wnioski, przedstawione podczas dyskusji w ramach konferencji "Infrastruktura, Logistyka, Transport", zorganizowanej w Katowicach przez redakcję miesięcznika "Nowy Przemysł".

Prof. Wojciech Paprocki ze Szkoły Głównej Handlowej określił bieżącą sytuację na rynku transportu drogowego jako "przejściową korektę". "Poszły ceny paliw i my - jako branża - nie mogliśmy tego przerzucić na klientów. Ta era się kończy, bo paliwo w najbliższych miesiącach nie będzie już rosnąć, a rynek zorientował się, że nie ma nic za darmo" - ocenił.

W jego opinii, na zauważalny w ostatnich latach spadek efektywności firm transportu drogowego wpływają m.in. rosnące wymagania dotyczące norm czasu pracy i ekologii. Wymusza to na nich m.in. skracanie czasu pracy kierowców i zakupy nowoczesnego sprzętu. Rosnące ograniczenia najmocniej uderzają w małe przedsiębiorstwa spedycyjne.

- Trzeba pracować ze wsparciem IT. Wielki wkład w sukces transportu drogowego mają giełdy elektroniczne. Gdyby ich nie było, przebiegi próżne - zwłaszcza małych przedsiębiorstw - byłyby znacznie wyższe. Dzięki giełdom elektronicznym udaje nam się to racjonalizować. W zarządzaniu jest wiele pól, nie tylko potencjalnych, ale też już realizowanych - wskazał naukowiec.

Zdaniem wiceprezesa firmy spedycyjnej Delta Trans Adama Ramsa, w ostatnich miesiącach rynek wymusił na przedsiębiorstwach transportowych dywersyfikację działalności.

- Gdybyśmy mieli istnieć tylko jako firma przewozowa, już by nas nie było. Ponieważ jednak przy naszym potencjale, liczbie pojazdów, staramy się ewoluować w kierunku firmy logistycznej, gdzie zajmujemy się również obsługą powierzonego towaru, pozwala nam to przetrwać trudne czasy - podkreślił Rams.

Jak wyjaśnił, dobre prognozy wzrostu gospodarczego w drugiej połowie ub. roku przekonały przewoźników do dużych inwestycji. Firmy ściśle transportowe mają dziś problemy, bo do dużej podaży sprzętu doszedł m.in. drastyczny wzrost cen paliw i wiążący się z nimi spadek frachtów.

Według oceny związanego przez lata z górnictwem prezesa firmy logistycznej JAS-FBG Jerzego Markowskiego, nadzieję na przyszłość daje fakt, że duża część kadry zarządzającej branżą transportową potrafi szybko dostosowywać się do nowych produktów mieszczących się w szeroko pojętym obszarze logistyki.

- Jeśli zbliża się kryzys, to po wyczerpaniu się prostych narzędzi - jak obniżenie kosztów, redukcja zatrudnienia, pozbywanie się majątku nieprodukcyjnego - i użyciu dodatkowych narzędzi finansowych (oferowanych np. przez banki - PAP), trzeba - przy wykorzystaniu posiadanego potencjału - szukać nowego produktu - zaznaczył Markowski.

Jako szansę dla przewoźników wskazał dominującą ostatnio wśród dużych europejskich firm tendencję unikania tworzenia zaplecza magazynowo-transportowego przy prowadzeniu nowych inwestycji. - Wielkie przedsiębiorstwa mają magazyny na kołach. Wielki austriacki koncern stalowy, zużywający 4 mln to węgla koksowego rocznie, nie ma ani jednego zwałowiska - wszystko ma na torach - mówił Markowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dywersyfikacja działalności szansą dla firm transportu drogowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!