XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Fiasko czwartej próby prywatyzacji PKS w Kielcach

Fiasko czwartej próby prywatyzacji PKS w Kielcach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ze względu na brak zgłoszeń nie odbędzie się zaplanowana na środę aukcja dot. sprzedaży akcji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Kielcach - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Skarbu Państwa. To czwarte podejście do prywatyzacji spółki.

W majowym procesie prywatyzacyjnym - poprzez negocjacje - do ministerstwa nie wpłynęły wiążące oferty. Nikt nie zgłosił się do dwóch aukcji, ogłoszonych w czerwcu i w lipcu. W trzeciej aukcji - ogłoszonej w połowie sierpnia - cena wywoławcza za akcje stanowiące 85 proc. kapitału zakładowego spółki wyniosła ponad 8 mln zł.

Swoje oferty firmy zainteresowane przejęciem przedsiębiorstwa mogły zgłaszać do piątku, 3 września.

Jak powiedział we wtorek PAP Piotr Koszewski z biura prasowego resortu skarbu, nie zapadły jeszcze decyzje co do dalszych działań w kwestii kieleckiego przewoźnika. "Zawsze po zamknięciu aukcji ministerstwo rozważa różne możliwości działania, w zależności od tego, co jest bardziej zasadne dla danej spółki: kolejną próbę aukcji, zmianę trybu prywatyzacji czy też komunalizację" - dodał Koszewski.

O przejęcie kieleckiego PKS starał się prezydent tego miasta Wojciech Lubawski - w maju wystąpił do resortu z wnioskiem o nieodpłatne przekazanie akcji PKS Kielce na rzecz samorządu. Ministerstwo nie wyraziło zgody, bowiem w opinii resortu propozycja wiązałaby się za groźbą zwolnienia 178 pracowników.

Zgodnie z zamysłem prezydenta Kielc, miasto miałoby przejąć dworzec PKS i okalającą go nieruchomość gruntową, natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji stałoby się właścicielem taboru i wykonywało nim międzymiastowe usługi przewozowe.

Od 12 maja przez 11 tygodni związkowcy Solidarności okupowali gabinet prezesa zakładu Marka Wołocha. Sprzeciwiali się planom restrukturyzacji spółki, w wyniku której pracę może stracić 77 osób ze 183 zatrudnionych. Żądali także odwołania prezesa i dokończenia procesu prywatyzacji firmy. Uważają, że jedynym rozwiązaniem jest komunalizacja.

Zdaniem prezesa Wołocha, restrukturyzacja jest konieczna ze względu na nierentowność głównej działalności firmy - komunikacji zwykłej. W grudniu 2009 r. zarząd spółki podjął decyzję o likwidacji około 35 kursów, w planach jest likwidacja kolejnych 60. To powoduje ograniczanie taboru i kosztów eksploatacji oraz redukcję zatrudnienia.

Jak powiedział PAP prezes kieleckiego PKS, restrukturyzacja - ze względu na brak środków - jest prowadzona w okrojonej formie. Pieniądze są potrzebne m.in. na wypłatę odpraw zwalnianym pracownikom. Od lipca pracę straciło 9 osób, czterem kolejnym nie przedłużono umów.

"Czekamy na wypłatę środków z odszkodowania za wywłaszczenie gruntów pod budowę węzła komunikacyjnego Żelazna. Powinniśmy uzyskać ok. 3 mln złotych, co pozwoli na dokończenie restrukturyzacji" - mówił Wołoch.

Według prezesa, kielecki PKS nie jest w stanie sprostać cenowo ani sprzętowo dużej konkurencji prywatnych busów jeżdżących w województwie świętokrzyskim. Restrukturyzacja ma przyczynić się do poprawienia kondycji finansowej spółki w sytuacji, w której nie doszłoby do prywatyzacji, i zapobiec ogłoszeniu upadłości firmy. Upadłość zagraża z powodu zaległości ubezpieczeniowych (ZUS), skarbowych, podatkowych i handlowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fiasko czwartej próby prywatyzacji PKS w Kielcach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!