XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Francuskie porty mogą ucierpieć po brexicie. "Skandaliczna propozycja"

Francuskie porty mogą ucierpieć po brexicie. "Skandaliczna propozycja"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szef władz francuskiego regionu Hauts-de-France Xavier Bertrand za "skandaliczną i nieakceptowalną" uznał propozycję Komisji Europejskiej, by po brexicie handel między Unią Europejską a Irlandią omijał francuskie porty - napisał dziennik "Telegraph".

"Zgodnie z unijną propozycją taki krok miałby być konieczny w celu uniknięcia możliwych wielogodzinnych opóźnień ze względu na konieczność dokładnej kontroli towarów skierowanych do Wielkiej Brytanii oraz ryzyko strajku francuskich pracowników portów" - czytamy w tekście.

Zgodnie z sugestią Komisji Europejskiej handel miałby odbywać się przez belgijskie porty w Zeebrugge i Antwerpii, a także przez holenderski Rotterdam - są one mniej obciążone ruchem drogowym.

Bertrand powiedział "Telegraphowi", że propozycja ta jest "skandaliczna i nieakceptowalna". "Ryzyko (wystąpienia) korków na granicy w przypadku ponownego wprowadzenia kontroli celnych po brexicie jest takie samo dla Francji, Belgii i Holandii, więc dlaczego zdecydowano się na dyskryminację naszych portów? Komisja Europejska powinna ponownie się temu przyjrzeć, a francuski rząd powinien zareagować" - powiedział.

Dotychczasowe propozycje Londynu dotyczące współpracy celnej były odrzucane jako potencjalnie naruszające zasady wspólnego rynku Unii Europejskiej i cztery unijne swobody (przepływu towarów, usług, kapitału i osób), co zdaniem UE prowadziłoby do niebezpiecznego precedensu w prawie unijnym i prowokowało pytania o preferencyjne traktowanie Wielkiej Brytanii w porównaniu z innymi państwami trzecimi, z którymi Wspólnota ma porozumienia handlowe.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku. Zgodnie z porozumieniem o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francuskie porty mogą ucierpieć po brexicie. "Skandaliczna propozycja"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!