Idą zmiany w pancernym Bumarze

Idą zmiany w pancernym Bumarze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na szczytach Bumaru, największej w kraju grupy zbrojeniowej, wokół której budowany będzie w przyszłości narodowy koncern obronny, panuje niepewność i oczekiwane są zmiany.

- Brak stabilności w kierownictwie nie sprzyja podejmowaniu strategicznych decyzji - przyznają pracownicy warszawskiej centrali, która nadzoruje pracę 19 firm, przede wszystkim spółek handlujących bronią, fabryk pancernych, amunicyjnych, radarowych i elektrooptycznych. W 2006 roku przychody grupy sięgnęły 2,5 mld zł - pisze "Rzeczpospolita".

Zgodnie z przyjętą latem zeszłego roku rządową strategią przekształceń w zbrojeniówce Bumar powinien się teraz intensywnie szykować do przejmowania kolejnych spółek z branży obronnej, na przykład kilkunastu komercjalizowanych już firm podlegających obecnie MON.

- Grupa Bumar nie jest przygotowana do tych fuzji, a przyjęte jesienią organizacyjne rozwiązania wcale nie ułatwiają sprawy - mówi Sławomir Kułakowski, prezes branżowego samorządu Polskiej Izby Producentów na rzecz Obronności Kraju.

Wśród analityków panuje przekonanie, iż zmiany w zarządzie pancernego koncernu są nieuchronne. Na początku stycznia Skarb Państwa ogłosił konkurs na nowy skład rady nadzorczej Bumaru. Zanosi się na wymianę wszystkich jej członków. Prezesi firm obronnych narzekają, że konkursowe kryteria dotyczące wykształcenia kandydatów zostały przez państwowego właściciela tak sformułowane, iż preferują ekonomistów, prawników, a nawet byłych wojskowych, a nie inżynierów, a właśnie wśród absolwentów politechnik należałoby dziś szukać ekspertów od zbrojeniówki.

Jaki będzie los prezesów Bumaru, zwłaszcza Tomasza Dembskiego i nadzorującego sprawy handlowe Tomasza Szadkowskiego, kojarzonych z rządami PiS (kierują grupą od dziesięciu miesięcy), okaże się już pod koniec stycznia. Na 23 zaplanowano bowiem posiedzenie WZA spółki. Wymiana przynajmniej części składu zarządu wydaje się niemal pewna.

Wśród kandydatów na nowego szefa jest Roman Baczyński, b. prezes grupy, zwolniony z tej posady 23 lutego zeszłego roku, autor ekspansji eksportowej firmy. Wymieniany jest też Ryszard Kardasz, prezes warszawskiego Przemysłowego Centrum Optyki, związany z PO, a także Henryk Knapczyk, doświadczony dyrektor gliwickiego OBRUM, ośrodka badawczego pojazdów pancernych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Idą zmiany w pancernym Bumarze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!