KE bada pomoc państwa dla PZL Hydral

KE bada pomoc państwa dla PZL Hydral
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska wszczęła w środę szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie planowanej przez polski rząd pomocy w wysokości 130,5 mln złotych na restrukturyzację przedsiębiorstwa PZL Hydral.

KE ma wątpliwości, czy PZL Hydral kwalifikuje się do otrzymania nowej pomocy na restrukturyzację, ponieważ otrzymało już w przeszłości wsparcie finansowe od państwa. KE chce sprawdzić, czy przedstawiony plan restrukturyzacyjny zapewni długotrwałą rentowność spółki oraz czy przewidywana pomoc ogranicza się do minimum koniecznego do przeprowadzenia restrukturyzacji.

Ponadto KE zbada, czy proponowane przez polski rząd środki wyrównawcze są wystarczające i zagwarantują, że w wyniku przyznania pomocy nie dojdzie do nadmiernego zakłócenia konkurencji na rynku unijnym.

"Naszym zadaniem jest zapewnienie, aby środki publiczne wykorzystane na restrukturyzację pomogły przedsiębiorstwu trwale stanąć na własnych nogach, a nie tylko sztucznie podtrzymywały je przy życiu" - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

PZL Hydral zajmuje się produkcją wyrobów z zakresu hydrauliki przemysłowej oraz wyrobów elektronicznych, hydromechanicznych i układów paliwowych i regulacyjnych dla lotnictwa. Jest jedną z ok. 30 firm, które uczestniczą w realizacji umowy offsetowej związanej z zakupem F-16.

Zdaniem KE, trudna sytuacja, w jakiej firma się znalazła, wynika ze spadającego popytu na wytwarzane przez nią produkty, z nieodpowiednich inwestycji oraz deprecjacji dolara amerykańskiego, która spowodowała zmniejszenie dochodów przedsiębiorstwa ze sprzedaży eksportowej. W przeszłości podjęto już próby restrukturyzacji, ale nie udało się jednak skutecznie zaradzić trudnościom, z jakimi boryka się spółka.

Polski rząd zgłosił KE planowaną pomoc na restrukturyzację w marcu. Otwarcie szczegółowego postępowania wyjaśniającego oznacza, że zainteresowane strony będą mogły zgłosić swoje uwagi na temat proponowanych środków, nie przesądza jednak o wyniku postępowania.

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział w środę, że rząd podejmie działania wynikające z procedur. "Będziemy wyjaśniali sprawę Komisji Europejskiej, będziemy przedstawiali sposób rozwiązania tego problemu, również poprzez prywatyzację tej spółki. Więc będziemy się starali uniknąć decyzji o zwrocie pomocy publicznej".

To są przykłady, które wynikają z zaniechań prywatyzacyjnych. Pomoc publiczna była udzielana we wcześniejszych latach, później nikt nie kwapił się do zrealizowania tych procesów prywatyzacyjnych. Stąd te kłopoty, podobnie ze stoczniami - powiedział.

Zdaniem ministra, najlepszym rozwiązaniem w każdej takiej sytuacji jest sprywatyzować firmę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE bada pomoc państwa dla PZL Hydral

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!