Macierewicz we Francji. Polska kupi francuskie okręty podwodne?

Macierewicz we Francji. Polska kupi francuskie okręty podwodne?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pozyskanie dla polskiej Marynarki Wojennej okrętów podwodnych jest jednym z tematów środowego spotkania w Paryżu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z szefową francuskiego resortu obrony Florence Parly - powiedział wiceszef MON Michał Dworczyk.

- Minister Antoni Macierewicz rzeczywiście dzisiaj przebywa z wizytą we Francji i spotyka się ze swoją odpowiedniczką, panią minister obrony. Wśród szeregu tematów poruszanych w czasie spotkania bez wątpienia pojawił się temat okrętów podwodnych. W tej chwili trwają intensywne prace nad pozyskaniem takich jednostek dla marynarki wojennej - powiedział Dworczyk w środę w Radiowej Jedynce.

Zaznaczył, że są prowadzone również rozmowy na ten temat z niemieckim koncernem produkującym okręty podwodne, a także ze Szwedami.

- To jest jeden z tematów. Na pewno ważny, ale nie jedyny, bo warto podkreślić, że minister Antonii Macierewicz prowadzi bardzo intensywną współpracę międzynarodową. Szczególnie to było widać przed warszawskim szczytem NATO. Dzisiejsza wizyta w Paryżu też zadaje kłam niektórym nieprawdziwym informacjom pojawiającym się w przestrzeni medialnej na temat rzekomej izolacji państwa (polskiego) - mówił wiceszef MON.

- Byli politycy i niektóre media, które tworzyły taką atmosferę, że jest jakiś problem, że po tym, gdy Airbus nie spełnił warunków offsetowych i nie została podpisana ostateczna umowa na Karakale, że będą jakieś problemy w relacjach z Francją. Nic bardziej mylnego. Firmy francuskie startują w polskich przetargach oferując swój sprzęt, w tym sprzęt wojskowy. Te wszystkie opowieści należy włożyć między bajki - powiedział Dworczyk.

Do złożenia wizyty we Francji Macierewicza zaprosiła minister ds. sił zbrojnych Francji.

Armia na zakupach


Minister obrony zapowiedział zakup łodzi podwodnych już w maju przy okazji prezentacji Koncepcji Obronnej RP.

W planach zakupów są m.in. cztery okręty podwodne uzbrojone w środki rażenia dalekiego zasięgu, dwie eskadry samolotów bojowych piątej generacji, a także broń wysokoenergetyczna. Dokument przewiduje zwiększenie zdolności do obrony terytorium i do odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

Według Macierewicza zakup co najmniej czterech okrętów podwodnych jest konieczny dla skutecznej ochrony wybrzeża. Mają to być okręty dysponujące środkami zdolnymi razić cele przeciwnika, które staną się głównym orężem Marynarki Wojennej. 
Więcej: Wojsko kupi samoloty, śmigłowce i okręty podwodne. Macierewicz ma nowy plan
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Macierewicz we Francji. Polska kupi francuskie okręty podwodne?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!