XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ministerstwo Infrastruktury: szybka kolej w sieci TEN-T

Ministerstwo Infrastruktury: szybka kolej w sieci TEN-T
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilkanaście dodatkowych odcinków polskich dróg i linii kolejowych może znaleźć się na liście Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Jedną z nich jest szybka linia kolejowa z Warszawy do Poznania i Wrocławia.

TEN-T to podstawowa europejska sieć dróg, linii kolejowych, lotnisk i portów, która ma spełniać wysokie wymagania techniczne i realizować unijne zasady swobód przemieszczania się ludzi, towarów i usług. Na tej liście jest już 10 odcinków linii kolejowych i 12 odcinków dróg.

Od 2 lipca resort infrastruktury rozpocznie konsultacje w sprawie zmian w przebiegu TEN-T na polskim terytorium.

Jak poinformowali przedstawiciele ministerstwa infrastruktury, na liście drogowych projektów wchodzących w skład TEN-T mają znaleźć się między innymi droga S- 19 od granicy państwa z Białorusią przez Kuźnicę Białostocką - Białystok - Lublin - Rzeszów, droga S-7 na odcinku Warszawa - Radom - Kielce - Kraków - Bielsko Biała, droga S-8 na odcinku Walichnowy - Pabianice - autostrada A1.

W transporcie kolejowym na liście TEN-T ma znaleźć się między innymi linia dużych prędkości Warszawa - Łodź - Poznań i Wrocław oraz Kraków - Podłęże - Piekiełko - Nowy Sącz - Muszyna - granica polsko-słowacka.

Kolejne propozycje resortu infrastruktury dotyczą uzupełnienia listy polskich lotnisk będących w sieci TEN-T o dwa kolejne - w Łodzi i w Bydgoszczy. Ministerstwo proponuje również przedłużenie szlaku wodnego Odry o odcinek od ujścia Nysy Łużyckiej do Brzegu Dolnego, a także objęcie siecią TEN-T portu Police jako zespołu portowego ze Szczecinem.

Jak poinformowali przedstawiciele resortu, po przeprowadzeniu konsultacji i ostatecznym zatwierdzeniu propozycji zmian na szczeblu rządowym, polskie propozycje inwestycji w ramach TEN-T zostaną przesłane do Komisji Europejskiej. Według resortu, powinno to nastąpić przed końcem bieżącego roku.

Umieszczenie inwestycji na liście projektów wchodzących w skład TEN-T nie oznacza szczególnych przywilejów finansowych, ale inwestycje te mogą ubiegać się o środki unijne np. z Funduszu Spójności, nawet do 85 proc. wartości inwestycji - poinformowali dziennikarzy przedstawiciele ministerstwa.

Lista projektów zostanie skierowana do opinii publicznej za pośrednictwem Internetu. Wnioski i uwagi będą przekazywane na specjalnie utworzony w tym celu adres internetowy. Równolegle przeprowadzone zostaną konsultacje z samorządami województw, wojewodami i ministerstwami - podał resort w materiałach dostarczonych dziennikarzom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo Infrastruktury: szybka kolej w sieci TEN-T

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!