MIR zgadza się z NIK, że konieczny jest rozwój dróg

MIR zgadza się z NIK, że konieczny jest rozwój dróg
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podziela stanowisko NIK, która uważa, że do poprawy bezpieczeństwa na drogach konieczny jest dalszy rozwój autostrad i dróg ekspresowych. Do końca 2015 r. ma ich przybyć 250 km.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała we wtorek raport o bezpieczeństwie na drogach.

W ocenie Izby, stan bezpieczeństwa na polskich drogach w ostatnich 10 latach ulegał poprawie, bo w tym czasie liczba śmiertelnych ofiar wypadków spadła o 41 proc., a rannych - o 31 procent. "Tendencja spadkowa utrzymuje się w całym dziesięcioletnim okresie i to pomimo stałego wzrostu liczby pojazdów poruszających się po polskich drogach. Wciąż jednak należą one do jednych z najbardziej niebezpiecznych w UE" - napisano w raporcie.

Na podstawie swych kontroli NIK stwierdza, że najistotniejszą przyczyną tego stanu rzeczy jest infrastruktura drogowa, która mimo poprawy nie gwarantuje dostatecznego poziomu bezpieczeństwa. Nadal brakuje dróg dwujezdniowych (autostrad i ekspresowych), zmniejszających możliwość wystąpienia najgroźniejszych wypadków: zderzenia czołowego i bocznego.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wskazało we wtorkowym komunikacie, że w ciągu ostatnich siedmiu lat powstało prawie 3 tys. km dróg krajowych, co w istotny sposób poprawiło bezpieczeństwo na drogach. Resort zgadza się jednak z NIK, że konieczny jest dalszy rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych.

"Zgodnie z zapowiedziami pani premier Ewy Kopacz do końca 2015 r. sieć powiększy się o 250 km dróg krajowych i autostrad. W nowej perspektywie finansowej UE na budowę nowoczesnych i bezpiecznych dróg rząd przeznaczy 93 mld zł" - podkreślił rzecznik MIR Piotr Popa.

Rzecznik resortu infrastruktury i rozwoju zauważył jednak, że informacja NIK o wynikach kontroli "bezpieczeństwo ruchu drogowego" zawiera przedwczesne wnioski. "Nie uwzględniają one m.in. wyników analizy prowadzonej obecnie na zlecenie MIR przez Bank Światowy, która wskaże najbardziej skuteczne rozwiązania w zakresie zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego. Wstępne wyniki analizy będą znane w ciągu kilku tygodni" - podkreślił.

MIR przypomniało, że w ciągu ostatnich siedmiu lat liczba ofiar śmiertelnych na drogach krajowych spadła o ponad 41 proc. "W ciągu ostatnich dwóch lat, od kiedy wprowadzono system fotoradarowy nadzorowany przez GITD, w miejscach ustawienia stacjonarnych urządzeń rejestrujących na drogach krajowych, liczba śmiertelnych ofiar wypadków spadła średniomiesięcznie o 48 proc. w porównaniu do lat poprzedzających wdrożenie systemu" - zaznaczył resort.

MIR dodało, że w 2015 roku na przebudowy i bieżące remonty na drogach krajowych trafi 1,62 mld zł, a na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego ok. 350 mln zł.

Z raportu NIK wynika ponadto, że na drogach jednojezdniowych o dużym natężeniu ruchu brakuje dodatkowych pasów umożliwiających na pewnych odcinkach bezpieczne wyprzedzanie, bezkolizyjnych skrzyżowań, rond lub tzw. lewoskrętów z osobnymi światłami, świateł na przejściach, chodników wzdłuż dróg wiodących przez wsie i małe miasta oraz odseparowania ruchu pieszych i rowerzystów od samochodów w dużych miastach.

W opinii Izby niezbędna jest modernizacja istniejącej sieci dróg; w przypadku 12 proc. dróg krajowych remonty niezbędne są pilnie. "Kontrole wykazały, że zarządy dróg w większości przypadków nie wywiązywały się z obowiązków utrzymania eksploatowanego zasobu w należytym stanie technicznym. Nie dokonywano obligatoryjnych przeglądów technicznych budowli drogowych. (...) Same tylko odcinki zniszczone przez koleiny i wymagające natychmiastowych napraw występują na ok. 3 tys. km, czyli blisko 15 proc. długości dróg krajowych" - czytamy w raporcie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MIR zgadza się z NIK, że konieczny jest rozwój dróg

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!