XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MT: potrzebne "radykalne decyzje" ws. nowego terminalu Okęcia

MT: potrzebne "radykalne decyzje" ws. nowego terminalu Okęcia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeżeli do końca września nowy terminal warszawskiego lotniska Okęcie nie zostanie choć czasowo dopuszczony do użytku, konieczne będą "radykalne decyzje" dotyczące wykonawcy obiektu - ocenia wiceminister transportu Eugeniusz Wróbel, odpowiedzialny w resorcie za sprawy lotnictwa.

Nie sprecyzował, o jakie działania chodzi. Nieoficjalnie jeden z przedstawicieli resortu powiedział PAP, że w grę może wchodzić zerwanie umowy z wykonawcą terminalu.

- Jeżeli dopuszczenie nie miałoby nastąpić w perspektywie końca września, to myślę, że dyrektor naczelny przedsiębiorstwa (Porty Lotnicze), mając oczywiście aprobatę organu założycielskiego, będzie musiał podjąć pewne radykalne decyzje. Nie chciałbym jednak wyprzedzać faktów - powiedział we wtorek PAP wiceminister, uczestniczący w katowickich targach górnictwa.

- Powinny to być decyzje prowadzące do tego, żeby w realnej perspektywie nastąpiło prawidłowe uruchomienie terminalu - dodał Wróbel. Jego zdaniem, od dopuszczenia obiektu do użytku do fizycznego uruchomienia może minąć 1-2 tygodnie.

Wiceminister przypomniał, że warunkowe dopuszczenie do użytkowania części odlotów terminalu zależy od straży pożarnej; jest ona w trakcie oceny, czy stwierdzone wcześniej usterki w zakresie ochrony przeciwpożarowej zostały usunięte. Pozytywna opinia straży pożarnej jest niezbędna, by wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego zgodził się na otwarcie budynku.

Wykonawcą terminalu jest konsorcjum Ferrovial Agroman-Budimex- Estudio Lamela, którego przedstawiciele zasugerowali wcześniej komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej warunkowy odbiór obiektu. W terminalu 2 obecnie działa tylko hala przylotów.

Termin oddania całego budynku był wielokrotnie przesuwany; ostatnio uzgodniono go na 30 kwietnia tego roku, ale i w tym czasie odbiór obiektu nie był możliwy.

Wartość całego kontraktu przekroczy 240 mln USD. Poprzednio kontrakt szacowano na 222 mln USD, a pierwotnie umowa opiewała na niecałe 200 mln USD.

Dzięki nowemu terminalowi z warszawskiego lotniska będzie mogło skorzystać 12 mln pasażerów rocznie (w 2005 r. z Terminala 1 skorzystało 7,1 mln osób, choć jest on obliczony na 3,5 mln). Powierzchnia nowego terminalu wynosi 110 tys. m kw., ponad dwa razy więcej niż terminalu 1.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MT: potrzebne "radykalne decyzje" ws. nowego terminalu Okęcia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!