Niespełna 5 mln pasażerów i rekordowe wyniki - Katowice Airport podsumowały rok

Niespełna 5 mln pasażerów i rekordowe wyniki - Katowice Airport podsumowały rok
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Blisko 4,84 mln pasażerów skorzystało w 2018 r. z lotniska Katowice - o 24,3 proc. więcej, niż w 2017 r. Lotnisko odnotowało rekordowe wyniki we wszystkich segmentach ruchu: ogółem, regularnym i czarterowym.

  • Z połączeń rozkładowych skorzystało 2,85 mln podróżnych (wzrost rok do roku o 17,4 proc.), a z siatki połączeń czarterowych 1,97 mln osób (wzrost o 35,3 proc.).
  • Według wstępnych szacunków zarządu GTL w tym roku ruch w Katowice Airport będzie rósł wolniej, niż w ubiegłym.
  • Z siatki połączeń skorzysta o ok. 5 proc. pasażerów więcej, niż 2018 r. Oznacza to, że w Pyrzowicach po raz pierwszy w historii może zostać obsłużonych 5 mln pasażerów w ciągu roku.

Jak poinformował Piotr Adamczyk z działu komunikacji i promocji Katowice Airport, z połączeń rozkładowych skorzystało 2,85 mln podróżnych (wzrost rok do roku o 17,4 proc.), a z siatki połączeń czarterowych 1,97 mln osób (wzrost o 35,3 proc.). Czteromilionowego pasażera obsłużono w Katowicach 3 października 

Po raz pierwszy w skali roku lotnisko przekroczyło w 2018 r. liczbę 40 tys. startów i lądowań - odbyło się tam 41 007 operacji lotniczych, o 6 282 więcej (o 18 proc.) niż w 2017 r.

Dobowy rekord liczby obsłużonych pasażerów - 25 476 osób - odnotowano w Katowice Airport w czwartek 28 czerwca 2018 roku. Miesięczny rekord przypadł w lipcu, gdy z siatki połączeń lotniska skorzystało 694 415 pasażerów (wcześniejszy rekord, z czerwca 2017 r., wynosił 581 003 osoby).

Wśród pięciu najpopularniejszych państw, do których można było w 2018 r. latać z Katowic, znalazły się: Wielka Brytania (770 tys. pasażerów), Niemcy (546 tys.), Włochy (253 tys.), Holandia (186 tys.) i Norwegia (186 tys.). Pięcioma najpopularniejszymi kierunkami regularnymi były: Londyn Luton (374 tys. osób), Dortmund (259 tys.), Eindhoven (142 tys.), Warszawa (142 tys.) i Frankfurt (134 tys.).

Przeczytaj: Katowice Airport dzięki kamerom zbiera szczegółowe dane o pasażerach

- Potencjał demograficzny, biznesowy i turystyczny regionu, w którym funkcjonujemy, determinuje strukturę ruchu w Pyrzowicach. W 2018 r. około 95 proc. pasażerów, korzystających z połączeń regularnych i czarterowych oferowanych przez linie lotnicze z Pyrzowic, stanowili nasi rodacy podróżujący na wakacje, w celach rodzinnych, zarobkowych czy służbowych" - wskazał Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Ocenił też, że rozwój portu pozytywnie wpływa na jego otoczenie, rozwija się prywatny biznes, w tym parkingowy. Zaznaczył, że gmina Ożarowice, na terenie której położone jest lotnisko, zajęła pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych gmin w woj. śląskim, opartym o dane z Ministerstwa Finansów.

Władze GTL zwracają uwagę na dynamiczny rozwój lotniska jako miejsca pracy. Na jego terenie funkcjonuje ponad 50 różnych firm i instytucji, zatrudniających ponad 3,5 tys. pracowników. Wzrosło zatrudnienie m.in. w firmach kurierskich, obsłudze technicznej czy innych usługach lotniskowych. Nowe miejsca pracy powstały też dzięki niedawnemu uruchomieniu przylotniskowego Hotelu Moxy. GTL ocenia, że do końca dekady w porcie będą pracowały ok. 4 tys. osób.

Według wstępnych szacunków zarządu GTL w tym roku ruch w Katowice Airport będzie rósł wolniej, niż w ubiegłym. Z siatki połączeń skorzysta o ok. 5 proc. pasażerów więcej, niż 2018 r. Oznacza to, że w Pyrzowicach po raz pierwszy w historii może zostać obsłużonych 5 mln pasażerów w ciągu roku.

Z prowadzonych na katowickim lotnisku inwestycji, w listopadzie 2018 r., jeszcze przed szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach, zakończył się pierwszy etap rozbudowy płyty postojowej w strefie cargo. Równolegle rozpoczął się drugi etap rozbudowy płyty cargo, który ma trwać do IV kw. 2019 roku.

Czytaj: Lotnisko Katowice Airport zyskało tysiące pasażerów dzięki COP24

W pierwszym półroczu 2019 roku GTL zamierza rozpocząć prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej.

Czytaj: Katowice Airport coraz mocniejsze cargo. 2019 rok pod znakiem inwestycji

Zarządca katowickiego lotniska chce też w najbliższych latach przeprowadzić takie projekty, jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, rozbudowa bazy obsługi technicznej, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana ma być liczba stanowisk postojowych samolotów.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Niespełna 5 mln pasażerów i rekordowe wyniki - Katowice Airport podsumowały rok

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!