XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Olsztyn: eksperci zajmą się pękającymi torami tramwajowymi

Olsztyn: eksperci zajmą się pękającymi torami tramwajowymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Eksperci ocenią stan techniczny nowo położonych torów tramwajowych w Olsztynie i wskażą przyczynę ich pękania. W ostatnich dniach w stolicy Warmii i Mazur doszło do 3 awarii, które czasowo unieruchomiły komunikację tramwajową wprowadzoną kilkanaście dni temu.

Pod koniec roku mieszkańców Olsztyna zaczęły wozić na trzech liniach tramwaje - nowy środek transportu publicznego w mieście. Pasażerowie mogą korzystać z tras łączących osiedla południowe miasta ze śródmieściem, z dworcem kolejowym oraz z kampusem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Według władz miasta to właśnie nowo uruchomiona komunikacja tramwajowa obok autobusowej ma zachęcić mieszkańców Olsztyna do tego, by rzadziej korzystali z samochodów prywatnych.

W ciągu ostatnich kilku dni doszło jednak do przypadków pęknięcia szyn w pobliżu dużych osiedli - na ulicach Sikorskiego, Płoskiego, a we wtorek na ulicy Tuwima. Awarie te unieruchomiły tramwaje na kilka godzin, skrócono także trasy przejazdu.

Jak podała PAP we wtorek rzeczniczka urzędu miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz, w poniedziałek władze miasta spotkały się z wykonawcą odcinka, na którym doszło do awarii, podwykonawcą, który odpowiadał za spawanie szyn i inżynierem kontraktu, by ustalić, co mogło doprowadzić do pęknięć.

"Na pewno spowodowały je wahania temperatury, która w Olsztynie w ciągu kilku dni spadła z +15 st. C do - 13 st. C. Mimo to taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. I dlatego za kilka dni zostanie zlecona ekspertyza, która - mamy nadzieję - odpowie na pytanie, dlaczego do tego doszło. Bo zgodnie z zapewnieniami firmy zajmującej się spawaniem, wszystkie reżimy wykonawcze zostały zachowane i nie doszło do nadtopienia szyn. Być może zawiniła jakość torów" - wyjaśniła Bartoszewicz.

Dodała, że na razie nie można spekulować, co mogło być przyczyną awarii. "Poczekamy na wyniki badań firmy, która specjalizuje się w ocenie stanu technicznego konstrukcji stalowych" - podała.

Podkreśliła, że "zarówno władze miasta, jak i wykonawcy chcieliby aby cały system działał od razu bez zarzutu, ale Olsztyn w komunikacji tramwajowej stawia dopiero +pierwsze kroki+, a to, co nas teraz spotyka, to +choroby wieku dziecięcego+".

"Mówimy o projekcie wartym pół miliarda złotych. Jeśli dodatkowo uświadomimy sobie, że tak wielka inwestycja została wykonana w ciągu zaledwie roku, to z takiej perspektywy te awarie są jedynie niewielkimi usterkami. Niemniej jednak nie umniejszamy ich wagi i do każdej podchodzimy z równą wnikliwością, starając się dociec, co jest ich przyczyną" - podkreśliła rzeczniczka.

Budowa tras tramwajowych w Olsztynie była częścią dużego projektu usprawnienia komunikacji miejskiej w Olsztynie. Jego wartość według Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju to 497 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie ponad 350 mln zł.

Zbudowane trasy połączyły najbardziej odległe dzielnice miasta: Jaroty, Pieczewo i Nagórki z centrum miasta oraz dworcem kolejowym, miasteczkiem studenckim i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Kortowie. Od linii głównej w śródmieściu odchodzą dwie krótsze trasy: do kampusu studenckiego w Kortowie i do starówki. Oprócz tras tramwajowych, w Olsztynie wybudowano buspasy, nową ulicę Obiegową, która skróciła przejazd z dużych osiedli do śródmieścia, wprowadzono system inteligentnego zarządzania ruchem miejskim.

Władze Olsztyna już teraz planują rozbudowę sieci tramwajowej z pieniędzy unijnych w nowej perspektywie 2014-20.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Olsztyn: eksperci zajmą się pękającymi torami tramwajowymi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!