XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Parowozowy show w Wolsztynie

Parowozowy show w Wolsztynie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Parada 16 parowozów z Polski, Niemiec, Węgier i Anglii była w sobotę 3 maja kulminacyjnym punktem "Parowozowego Show" w Wolsztynie. Miłośnicy parowej kolei odwiedzili z tej okazji to ostatnie miejsce na świecie, gdzie parowozy obsługują codziennie rozkładowe pociągi.

Najstarsze zaprezentowane maszyny pochodziły z lat 20. i 30. XX wieku i wszystkie były w pełni sprawne. W około 20-tysięcznym tłumie widzów byli miłośnicy parowozów i kolei ze wszystkich kontynentów.

- Nie wystarczy jednak zdobyć sam parowóz, by poczuć klimat dawnej kolei. W Wolsztynie autentyczne jest całe otoczenie: parowozownia i warsztaty wraz z przedwojennym wyposażeniem, nastawnie i sygnalizacja, tradycyjne metody obrządzania i konserwacji maszyn - to wszystko razem daje dopiero wyobrażenie, jaka była kolej w swoim najbardziej malowniczym okresie istnienia - powiedział Ireneusz Wasilewski z oddziału spółki PKP Cargo w Poznaniu, która utrzymuje wolsztyńską parowozownię.

W sobotniej paradzie wzięło udział 16 parowozów, w tym sześć zagranicznych. Każda z lokomotyw pokazała się w jeździe indywidualnej oraz parami po torach wolsztyńskiej stacji, a w finale wszystkie parowozy przejechały w obłokach pary, zestawione w dwa składy.

Oprócz parady parowozów organizatorzy przygotowali w tym roku m.in. pokazy sprawności Straży Ochrony Kolei, widowisko \\\\\\\"Światło, para i dźwięk\\\\\\\", a także występy artystyczne. Miłośnicy kolei będą mogli odbyć przejażdżkę na trasie Wolsztyn - Nowawieś Mochy i Wolsztyn - Stefanowo specjalnie uruchomionymi pociągami dodatkowymi (ogólnodostępnymi), zestawionymi z parowozu oraz odrestaurowanych wagonów historycznych z lat dwudziestych i trzydziestych.

Wolsztyńska parowozownia, utrzymywana od kilku lat przez PKP Cargo, jest ostatnim czynnym tego typu obiektem na świecie. Tutejsze lokomotywy prowadzą rozkładowy ruch pasażerski na trasach Wolsztyn-Poznań i Wolsztyn-Leszno oraz ruch towarowy w okolicy Wolsztyna.

Parowozownia została zbudowana w 1907 roku na terenie 3 tys. m kw. Ma obrotnicę pruskiej konstrukcji Wischer-Stargard z 1907 roku oraz zabytkową wieżę wodną z pojemnikiem o pojemności 100 m sześc., z której w wodę zaopatrywane są parowozy. Najstarszy znajdujący się w Wolsztynie parowóz Ok1, o nr 359, wyprodukowany został w 1917 roku i nadal jest sprawny.

Dumą wolsztyńskich kolejarzy jest jednak \\\\\\\"Piękna Helena\\\\\\\", polski parowóz Pm36-2, zbudowany przed wojną do prowadzenia lekkich pociągów ekspresowych i rozwijający prędkość do 130 km/h. Ogółem w wolsztyńskiej parowozowni znajduje się około 30 parowozów z 15 różnych serii, z których osiem jest czynnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Parowozowy show w Wolsztynie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!