PKP Cargo i ARP zainteresowane fabryką wagonów w Gniewczynie

PKP Cargo i ARP zainteresowane fabryką wagonów w Gniewczynie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PKP Cargo i Agencja Rozwoju Przemysłu zleciły audyt upadłej fabryki wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej (Podkarpackie). Już w lutym lub marcu będzie wiadomo, czy oferta kupna zakładu będzie złożona.

  • Fabryka Wagonów "Gniewczyna" powstała z przekształcenia w 1994 r. Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Gniewczynie w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Firma zatrudniała wówczas ponad 1 tys. pracowników i zaliczana była do czołowych polskich firm branży kolejowej.
  • Obecnie zakład jest w "stanie upadłości.

Fabryka Wagonów "Gniewczyna" oferowała produkcję i modernizację wagonów towarowych, naprawę wagonów i produkcję konstrukcji stalowych. W 2001 r. została sprzedana przez Narodowy Fundusz Inwestycyjny słowackiemu podmiotowi.

- PKP Cargo i Agencja Rozwoju Przemysłu zlecili audyt stanu obecnego zakładu. Ten dokument jest właśnie kończony. Trwają też konsultacje ze stroną słowacką, co do możliwości złożenia oferty odkupienia zakładu, a przede wszystkim, na jakich warunkach. Finalnych decyzji spodziewam się w lutym lub marcu - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Rzeszowie poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba (PiS). 

Zdaniem Poręby w związku z dużymi nakładami finansowymi na kolej w obecnej perspektywie finansowej UE, zakład w Gniewczynie mógłby liczyć na wiele zamówień. - PKP Cargo coraz bardziej staje się konkurentem dla Deutsche Bahn, sądzę więc, że z tej strony zakład miałby liczne zamówienia - zaznaczył.

Poręba przypomniał, że jeszcze kilka lat temu produkty zakładu były potrwierdzone certyfikatami i słynęły na rynku europejskim z dobrej jakości.

- Co więcej, w samej fabryce, a widziałem to osobiście, wciąż stoją gotowe do pracy maszyny i urządzenia, a według powszechnej opinii ekspertów, realne jest szybkie wznowienie produkcji. Chciałbym, aby stało się to jak najszybciej. Zakład w najlepszych latach zatrudniał ok. tysiąca osób. Sądzę, że z biegiem czasu tyle osób znalazłoby tam pracę - powiedział Poręba i stwierdził, że jest duża szansa, że zakład "znów będzie w polskich rękach".

Na konferencji europoseł przypomniał również, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała ofertę do realizacji koncepcji programowej odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Babica do węzła Domaradz na Podkarpaciu. Trasa ta będzie częścią Via Carpatia.

Poręba podkreślił, że Via Carpatia to szansa m.in. dla polskich portów. - Trasa, która w Polsce będzie biegła z Barwinka przez Rzeszów do Lublina, następnie drogą S17 do Warszawę, a ze stolicy drogą S7 i A1 do polskich portów pozwoli Węgrom, Rumunom, Słowakom, Bułgarom wysyłać towary i usługi do portów w Polsce, przyczyniając się do ich rozwoju - stwierdził Poręba.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKP Cargo i ARP zainteresowane fabryką wagonów w Gniewczynie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!