PKP SA uruchomiły pierwsze ładowarki samochodów elektrycznych

PKP SA uruchomiły pierwsze ładowarki samochodów elektrycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka PKP SA uruchomiła w piątek swoje pierwsze ładowarki do samochodów elektrycznych przy dworcach kolejowych – w Gliwicach, Katowicach oraz Częstochowie. W przyszłym roku w Polsce ma działać dziesięć takich ładowarek, m.in. też w Gdańsku i Warszawie.

  • Rozpoczynamy projekt wyposażania polskich dworców klasy premium w stacje ładowania pojazdów - powiedział wiceprezes PKP SA Mirosław Antonowicz.
  • Pierwsze stacje uruchomiono tego dnia, obok Gliwic, także w Katowicach, Katowicach-Ligocie oraz Częstochowie.
  • Dalej będziemy kontynuować, przez stolicę Polski, na wszystkich dworcach klasy premium - zapowiedział Antonowicz.

Jak mówił podczas piątkowej uroczystości, związanej z uruchomieniem ładowarki w Gliwicach, odpowiedzialny za projekt wiceprezes PKP SA Mirosław Antonowicz, to początek przedsięwzięcia ważnego dla kolei, która chce wpisywać się w program elektromobilności premiera Mateusza Morawieckiego.

"Rozpoczynamy projekt wyposażania polskich dworców klasy premium w stacje ładowania pojazdów" - powiedział Antonowicz informując, że pierwsze stacje uruchomiono tego dnia, obok Gliwic, także w Katowicach, Katowicach-Ligocie oraz Częstochowie. "Dalej będziemy kontynuować, przez stolicę Polski, na wszystkich dworcach klasy premium" - zapowiedział.

"Chcemy to zrobić w 2019 r. Jeżeli projekt będzie się dobrze rozwijał, chcemy połączyć go z tzw. carsharingiem, czyli wynajmem samochodów, być może też biletem kombinowanym - ponieważ jesteśmy przedsiębiorstwem, które chce wpisywać się w intermodalizm, czyli łączenie środków transportu, nie tylko w transporcie towarowym, ale także pasażerskim" - zadeklarował Antonowicz.

Zaznaczył, że to kolejny element innowacji, obok m.in. dworców systemowych, na polskiej kolei. W rozmowie z PAP wiceprezes wyjaśnił, że przez pierwsze trzy miesiące kolej, jako operator stacji ładowania, nie będzie pobierała opłat za korzystanie z nich. Potem wdrażany będzie system płatności, oparty o aplikację mobilną.

W dalszej kolejności aplikacja ma być wiązana z funkcją korzystania z usług kolejowych, np. korzystający z przejazdów koleją będą otrzymywali rabaty na ładowanie. Podróżni mają też w przyszłości, dzięki aplikacji, korzystać z przyszłej floty samochodów elektrycznych na wynajem PKP SA. "Sukcesywnie, systemowo będziemy to rozwijać" - zasygnalizował Antonowicz.

Spółka PKP SA korzysta z ładowarek ecoMOTO, zaprojektowanych i produkowanych przez należące do niej Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy. Urządzenia te dysponują dwoma gniazdami, każde o mocy 22 kW. Gniazda są zabezpieczone przed rozpięciem przez osoby postronne dzięki generowanemu podczas podłączenia kodowi. Przyłącza i oprzyrządowanie wykonuje spółka PKP TELKOL.

Jak mówił podczas piątkowej uroczystości w Gliwicach prezes bydgoskich KZŁ Krzysztof Magierowski, spółka ta - dzięki rozpoczętemu na początku ub. roku programowi zaprojektowania od podstaw i zbudowania stacji ładowania samochodów elektrycznych - obok instalowanych obecnie przy dworcach ładowarek wolnostojących, oferuje już także stacje naścienne.

Stacje te spełniają wymogi wynikające z Ustawy o elektromobilności, mają możliwość pracy w systemie operacyjnym, posiadają także certyfikaty zgodności. "Mam nadzieję, że jest to początek naszej drogi do elektromobilności i tych stacji ecoMOTO będzie w całej Polsce coraz więcej" - zaznaczył Magierowski.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ocenił, że montaż ładowarek PKP SA przy dworcach to część realizacji zobowiązań wynikających ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Mówimy o rozwoju elektromobilności, o innowacji, o przedsiębiorczości; o tym, co będzie stanowiło podstawę rozwoju naszej gospodarki w najbliższych latach" - akcentował wojewoda.

Przypomniał, że woj. śląskie ma "zapisaną elektromobilność w swoim programie", czyli rządowym Programie dla Śląska. Zwrócił też uwagę na środowiskowy wymiar przedsięwzięcia: rozwój elektromobilności będzie sprzyjał osiąganiu celów rządowego programu Czyste Powietrze. "Chcemy w najbliższych latach żyć w miastach czystych, bezpiecznych i funkcjonalnych" - podkreślił Wieczorek.

Według zapowiedzi PKP SA kolejne stacje ładowania spółki mają w przyszłym roku zacząć działać przy dworcach kolejowych: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz.

Podpisana przez prezydenta 5 lutego br. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, według Ministerstwa Energii, które przygotowało projekt, ma zmierzać do upowszechnienia w Polsce elektromobilności oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych.

Ma to nastąpić poprzez stworzenie systemu zachęt do zakupu aut elektrycznych, rozwój infrastruktury do ładowania, wsparcie tych technologii w transporcie publicznym. Ustawa m.in. nakłada obowiązek rozwoju publicznej infrastruktury ładowania; ma doprowadzić do powstania w całym kraju ok. 6 tys. punktów publicznego ładowania (rozumianych jako gniazdko; w pojedynczej stacji może być ich kilka) i ok. 400 punktów tzw. szybkiego ładowania - dużej mocy.

Ustawa zakłada, że do końca 2019 r. infrastruktura tego typu będzie powstawała w miarę możliwości na zasadach komercyjnych. Potem określone samorządy (pow. 100 tys. mieszkańców i 60 tys. samochodów) powinny przygotować plany budowy uzupełniających je publicznych sieci - konsultując te plany publicznie i z dystrybutorami energii. Następnie dystrybutorzy zbudują stacje (z uwzględnieniem kosztów w taryfach) i przekażą je w zarząd zewnętrznym operatorom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKP SA uruchomiły pierwsze ładowarki samochodów elektrycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!