Podkarpackie klastry podpisały porozumienie o współpracy

Podkarpackie klastry podpisały porozumienie o współpracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele dwóch działających w regionie klastrów - Dolina Lotnicza oraz Kraina Podkarpacie podpisali w czwartek w Rzeszowie porozumienie o współpracy. W jego ramach prowadzone będą m.in. wspólne projekty.

Jak zapewnił podczas uroczystości prezes Doliny Lotniczej Marek Darecki, będzie on wspierał klaster Kraina Podkarpacie swoją wiedzą i doświadczeniem.

"Będzie to wsparcie nieobliczone na miesiąc, ale na dziesięć lat, bo ta inicjatywa ma także sens dla nas. Chcielibyśmy, aby klasa średnia, która będzie się tu tworzyć dzięki przemysłowi lotniczemu, miała warunki do spędzania wolnego czasu. Ci ludzie będą coraz bogatsi i będą rozglądać się za takimi formami spędzania wolnego czasu, który będzie bardziej przypominał sposób niemiecki czy austriacki" - podkreślił.

Jego zdaniem, nowa inicjatywa musi pobudzić i zjednoczyć lokalne społeczności, tak aby "pod wspólną egidą" przyciągnąć inwestorów, którzy będą chcieli wybudować w regionie np. spa czy pole golfowe.

"Musimy zmienić wizję naszego regionu i postawić na lotnictwo, które przyciąga najnowsze technologie oraz na nowoczesny przemysł turystyczny, który obejmie całe województwo. W przeciwnym razie będziemy regionem coraz biedniejszym" - zaznaczył Darecki.

Zdaniem szefującej klastrowi Kraina Podkarpacie Moniki Szymańskiej, głównym zadaniem stowarzyszenia będzie integracja firm z sektora jakości życia. Pod tym pojęciem rozumie ona firmy działające w takich obszarach, jak m.in. turystyka, sport, medycyna czy kultura.

"Wśród pomysłów, które już się zrodziły w naszym klastrze, jest np. stworzenie swojego rodzaju miasteczka tylko dla seniorów czy utworzenie sieci spa. Cechą wspólnych naszych przedsięwzięć ma być to, że mają wykorzystywać najnowsze technologie" - dodała.

Klaster Jakości Życia Kraina Podkarpacie powstał w tym roku. Obecnie zrzesza prawie 30 podmiotów, wśród nich są m.in. Politechnika Rzeszowska, gospodarstwa agroturystyczne, samorządy, firmy z branży medycznej i informatycznej. Jednym z celów organizacji jest m.in. międzynarodowa promocja walorów turystycznych województwa podkarpackiego.

Stowarzyszenie Dolina Lotnicza powstało w 2003 r.; obecnie zrzesza ponad 90 firm z branży lotniczej z Polski południowo-wschodniej. Wytwarzają one 90 proc. polskiej produkcji lotniczej. Spółki z klastra zatrudniają ponad 23 tys. osób. Dolina Lotnicza jest pierwszym i największym klastrem lotniczym w tej części Europy.

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują, dzięki czemu osiągają korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!