Polska ma umowę z Luksemburgiem ws. branży kosmicznej

Polska ma umowę z Luksemburgiem ws. branży kosmicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska i Luksemburg podpisały memorandum o współpracy m.in. w sprawie wykorzystywania zasobów kosmicznych do zwiększenia innowacyjności i inwestycji - poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

"Memorandum stworzy dogodną platformę wymiany doświadczeń między Polską a Luksemburgiem w odniesieniu do pokojowych badań zasobów kosmicznych, zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym. Wierzymy, że będzie to sprzyjało dalszej współpracy polskich i luksemburskich firm także w zakresie górnictwa kosmicznego" - podkreśliła, cytowana w komunikacie z 15 października, szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Jak podał resort, pięcioletnie memorandum obejmuje wymianę informacji i ekspertyz w dziedzinie technologii kosmicznych, a także polityk i zagadnień prawnych. "Celem jest przejrzystość aktualnych międzynarodowych ram prawnych dotyczących badań oraz wykorzystywania zasobów kosmicznych, co ma prowadzić do zwiększenia innowacyjności i inwestycji" - napisano. Dodano, że Luksemburg, w celu pogłębienia międzynarodowej współpracy w tym obszarze, zawarł podobne umowy z: Portugalią, Japonią, Chinami, Czechami i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

"Gospodarki Luksemburga i Polski są jednymi z najszybciej rozwijających się w Europie" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, wicepremier i minister gospodarki Luksemburga Etienne Schneider. Zaznaczył, że umowa będzie pogłębiać współpracę "dwu- i wielostronną, również z innymi państwami, w obszarze przyszłości systemu zarządzania i globalnych ram prawnych dot. wykorzystania zasobów kosmicznych".

Górnictwo kosmiczne, znane również jako asteroid mining, to gałąź przemysłu przyszłości, związana z pozyskiwaniem surowców naturalnych z przestrzeni kosmicznej. W 2015 roku Stany Zjednoczone wprowadziły w ustawodawstwie wewnętrznym wstępne regulacje dotyczące wydobycia pozaziemskiego i własności surowców. Z kolei Luksemburg, od lat inwestuje w dobrze rokujące finansowo projekty sektora kosmicznego. Japonia z kolei rozważa wydobycie surowców na Księżycu.

Jak mówiła minister Emilewicz podczas konferencji "5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej", górnictwo kosmiczne, to obszar, którym zainteresowanych jest wiele polskich firm, także start-upów, ale też jeden z polskich globalnych championów - KGHM.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska ma umowę z Luksemburgiem ws. branży kosmicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!