Polska musi przestać być rondem - mówi prezes Poczty Polskiej

Polska musi przestać być rondem - mówi prezes Poczty Polskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gospodarka przyszłości będzie opierać się na trzech filarach - zrobotyzowanym i zautomatyzowanym przemyśle, usługach cyfrowych oraz logistyce. Dla nas logistyka jest naturalnym segmentem do rozwoju firmy. Oferujemy całą paletę usług, których wspólnym wyznacznikiem jest logistyka i infrastruktura, będziemy ją rozszerzać – mówi Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

  • Sytuacja na rynku zmienia się dynamicznie, np. dlatego, że Amazon rozszerza działalność o własną logistykę i własny transport. Jego wejście do Austrii spowodowało wycofanie się Deutsche Post z tamtego rynku usług kurierskich.
  • Rozwój infrastruktury jest potrzebny do tego, aby Polska przestała być rodzajem ronda, na którym ze wschodu na zachód i z północy na południe przejeżdżają  towary, bez dokładania u nas wartości dodanej. Do tego potrzebne są huby logistyczne.
  • Średnio w ciągu trzech lat PP na inwestycje przeznaczała po 200 mln zł. Ale zarazem wydała 1 mld zł na niezbędne podwyżki wynagrodzeń.
  • O logistyce będziemy dyskutować od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL, na który serdecznie zapraszamy.



W 2018 roku Deutsche Post DHL Group, największa na świecie firma pocztowa i logistyczna, zanotowała 61,6 mld euro przychodów. Daleko Poczcie Polskiej do niej?

- Jeśli chodzi o przychody, to dużo nam brakuje. Ale działalność, którą prowadzimy, w coraz większym stopniu jest podobna do struktur największych grup pocztowych na świecie.

Poczta Polska kojarzy się jednak nadal jako firma dostarczająca listy.

- To cały czas podstawa naszej działalności. Usługa ta jeszcze przez kilka lat będzie mieć największe znaczenie w przychodach spółki. Ale oprócz tego prowadzimy szereg innych działalności, które wychodzą poza obszar usług stricte pocztowych i dotykają obszarów, o których mówimy - logistyki krajowej i międzynarodowej oraz różnych form transportu.

Rozwijamy  się także w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym, ochrony mienia i ludzi, a za chwilę – w usługach cyfrowych.

Patrz też: Wymiana zarządu zapowiedzią głębszych zmian? Co dalej?

Taka dywersyfikacja działalności to podążanie za sprawdzonymi wzorcami czy za nowymi trendami?

- Nie tylko w mojej ocenie, ale wielu ekspertów, gospodarka przyszłości będzie opierać się na trzech filarach - zrobotyzowanym i zautomatyzowanym przemyśle, usługach cyfrowych oraz logistyce. Dla nas logistyka jest naturalnym segmentem do rozwoju firmy.

Oferujemy całą paletę usług, których wspólnym wyznacznikiem jest logistyka i infrastruktura.

Będziecie samodzielnie rozwijać te usługi, czy wybieracie się na zakupy po wyspecjalizowane firmy?

-  Mamy do czynienia z niezwykle dynamicznymi zmianami, szczególnie jeśli chodzi o rynek przesyłek międzynarodowych, które opierają się na obsłudze e-handlu. Jednak w najbliższym czasie nie mamy w planach akwizycji, opieramy się na wzroście organicznym. Choć nie możemy wykluczyć zmiany tego podejścia.

Na sytuację Poczty Polskiej wpływa także to, co dzieje się na rynkach międzynarodowych.

Na przykład?

- Nie wiadomo, jakie zmiany pociągnie za sobą brexit. Szereg podmiotów spoza UE zwraca się do nas z zapytaniem o współpracę w międzynarodowej wymianie handlowej i usług, bowiem liczą się z rezygnacją ze współpracy w Wielkiej Brytanii, a chcą robić to samo i na takich samych warunkach.

O jakich usługach mowa?

- Głównie e-commerce.

Co jeszcze wpływa na dynamiczne zmiany na rynku?

- Na przykład sytuacja wynikająca z tego, że Amazon rozszerza działalność o własną logistykę i własny transport. Wejście tego amerykańskiego giganta z własną logistyką do Austrii spowodowało wycofanie się Deutsche Post z tamtego rynku usług kurierskich.

*Dalsza część wywiadu w Stefie Premium portalu WNP.PL.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!