Polska wśród krajów UE, które chcą współpracy ws. dronów

Polska wśród krajów UE, które chcą współpracy ws. dronów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Siedem krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, Niemcy i Francja, we wtorek utworzyło "europejski klub użytkowników dronów". Celem inicjatywy jest wymienianie się doświadczeniami i współpraca w zakresie szkoleń czy utrzymania samolotów bezzałogowych.

Do "klubu" mogą przyłączyć się inne kraje Unii, które już korzystają z dronów latających na średnich wysokościach lub które w ciągu pięciu lat zamierzają korzystać.

List intencyjny w tej sprawie w poniedziałek podpisał szef MON Tomasz Siemoniak. We wtorek podpisy złożyli ministrowie z pozostałych sześciu krajów: Francji, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Włoch i Holandii.

Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian wyraził zadowolenie ze stworzenia "europejskiej wspólnoty użytkowników dronów latających na średnich wysokościach". Kraje te będą współpracować w zakresie szkoleń, certyfikacji, logistyki czy utrzymania samolotów bezzałogowych.

Przedstawiciel Europejskiej Agencji Obrony (EDA) Peter Round ocenił, że jest to pierwszy krok w kierunku tworzenia europejskich dronów nowej generacji. EDA chce, by rozwijane one były od 2020 roku. Teraz Agencja oceni, jakie będą koszty budowy tych samolotów bezzałogowych. Maszyny te mogłyby podważyć dominację USA w tym sektorze.

Według EDA drony te mogłyby mieć podwójne zastosowanie - zarówno wojskowe, jak i cywilne. Samoloty bezzałogowe mogłyby służyć nie tylko do kontroli i zbierania informacji wywiadowczych, ale również mogłyby być wykorzystywane podczas pożarów, klęsk żywiołowych czy też w celu ochrony granic.

We wtorek Austria, Belgia, Czechy, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania podpisały się pod wspólnym programem inwestycyjnym, który dotyczy badań i rozwoju aspektów związanych z "aktywacją" bezzałogowych samolotów w europejskiej przestrzeni powietrznej.

Drony nowej generacji latają na podobnych wysokościach jak samoloty pasażerskie i problemem jest połączenie ruchu samolotów bezzałogowych z załogowymi.

"To pierwsze decyzje w sprawie dronów na poziomie unijnym" - powiedziało unijne źródło.

Obecnie kraje europejskie korzystają z dronów wojskowych produkowanych w USA lub Izraelu. Podczas operacji w Libii i Mali ujawniły się niedostatki w europejskich zdolnościach rozpoznawczych.

W lipcu trzy koncerny: EADS, francuski Dassault Aviation i włoski Finmeccanica zaproponowały, że mogłyby połączyć siły i wspólnie pracować nad rozwojem europejskich samolotów bezzałogowych, które operowałaby na średnich wysokościach.

Z kolei Komisja Europejska w lipcu poinformowała, że mogłaby zapewnić środki na rozwój technologii dotyczących dronów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska wśród krajów UE, które chcą współpracy ws. dronów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!