Polska zaakceptowała cele sił zbrojnych na kwotę 23 mld zł

Polska zaakceptowała cele sił zbrojnych na kwotę 23 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister obrony narodowej Bogdan Klich zaakceptował w piątek natowskie cele rozwoju sił zbrojnych dla Polski na lata 2009-2018, w tym zakup dwóch samolotów zdolnych do tankowania w powietrzu. Realizacja tych celów ma kosztować ok. 23 mld zł.

"Polska jest jednym z dziewięciu krajów (Sojuszu), które zaakceptowały wszystkie przedstawione propozycje w całości" - ogłosił w Brukseli dziennikarzom Klich. Jak dodał, chodzi o cele na "niebagatelną kwotę ok. 23 mld zł", które "wyznaczają w dużym stopniu kształt naszych sił zbrojnych w perspektywie średnioterminowej do roku 2018".

Podczas posiedzenia Komitetu Planowania Obronnego NATO (wszystkie kraje członkowskie Sojuszu bez Francji), w którym uczestniczył Klich, ministrowie obrony przyjęli w piątek raport zawierający cele sił zbrojnych dla wszystkich krajów członkowskich, w tym dla Polski.

Po raz pierwszy cele mają być zrealizowane nie w perspektywie sześcioletniej, jak dotychczas, ale dziesięcioletniej.

Jak tłumaczył minister, przyjęte natowskie cele sił zbrojnych, "to główna procedura planowania zdolności wojskowych NATO, od której zależy spoistość i wiarygodność Sojuszu". Cele mają dostosować siły zbrojne państw natowskich do obecnych zagrożeń, czyniąc je bardziej mobilnymi, zdolnymi do szybkiego przerzutu i pozostawania w trudnych klimatycznie warunkach. "Dla Polski priorytetem wciąż pozostaje jednak obrona terytorialna" - zastrzegł Klich.

Natowskie cele dla Polski zawierają około 50 zobowiązań, w tym np. zakup dwóch samolotów zdolnych do tankowania w powietrzu. "To są duże samoloty, na przykład Boeing 737, wyposażone w cysterny, które umożliwiają tankowanie samolotom wielozadaniowym jak F-16" - tłumaczył. "Mam nadzieję, że do końca roku będziemy więcej wiedzieć, z jakim partnerem będziemy wchodzić w umowę (by je zakupić)" - dodał.

Minister zapowiedział, że przyjęte cele natowskie zostaną teraz włączone do polskiego narodowego systemu planowania obronnego na okres 2009-2018, który ma być gotowy jesienią tego roku.

"Czytając jesienią nasz krajowy program rozwoju sił zbrojnych 2009-2018 będą Państwo mieli fotografię modelu naszych sił zbrojnych, tak jak sobie je wyobrażamy w roku 2018" - powiedział Bogdan Klich.

Na ministerialnym forum NATO Klich zaapelował jeszcze w czwartek, przy omawianiu sytuacji w Kosowie, o podpisanie porozumienia UE- NATO, precyzującego współpracę w byłej serbskiej prowincji, która 17 lutego ogłosiła niepodległość.

"W Kosowie mamy problem, gdyż nie zostały zarysowane precyzyjnie relacje pomiędzy NATO a Unią Europejską. A przecież to NATO ma tam siły wojskowe w postaci KFOR, a UE rozwija misję cywilną EULEX. Obawiamy się, że bez precyzyjnie zarysowanych zasad współpracy na miejscu mogą wystąpić kłopoty" - powiedział Klich. Przypomniał wydarzenia z marca, kiedy po zaatakowaniu polskich policjantów przez kosowskich Serbów w Mitrovicy, misja ONZ (którą teraz ma zastąpić w Kosowie misja UE) nie potrafiła podjąć szybkiej decyzji o użyciu sił KFOR.

Współpraca NATO z UE jest blokowana z powodu dwustronnego konfliktu między pozostającą poza UE Turcją - a nie będącym członkiem NATO Cyprem. Z tego powodu NATO wciąż nie przyjęło planu wojskowego w Kosowie.

Ponadto Klich zapowiedział w piątek, że spodziewa się, iż jeszcze przed wakacjami zapadnie decyzja o lokalizacji natowskiego batalionu łączności, o co zabiega Polska. "Mam nadzieję na pozytywną decyzję" - powiedział Klich. Polska zbiega o zgodę Sojuszu na lokalizację batalionu w Bydgoszczy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska zaakceptowała cele sił zbrojnych na kwotę 23 mld zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!