Porty polskie prywatyzują swoje spółki

Porty polskie prywatyzują swoje spółki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Portowy Zakład Techniczny z grupy Portu Gdynia planuje debiut jeszcze w tym roku. To pierwszy państwowy podmiot na New Connect.

Polskie porty prywatyzują spółki eksploatacyjne oraz niezwiązane bezpośrednio z ich podstawową działalnością - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- Prywatyzacja powinna być zakończona w 2006 r. Mamy opóźnienie, ale nasza strategia zakłada sprzedaż zrestrukturyzowanych i dobrze działających firm - mówi w dzienniku Przemysław Marchlewicz, prezes Portu Gdynia.

Zamierza wprowadzić pierwszą państwową spółkę na New Connect. - Planujemy debiut na tym rynku spółki Portowy Zakład Techniczny, produkującej suwnice nabrzeżne. To niewielka, ale nowoczesna spółka, więc wybraliśmy rynek alternatywny - dodaje w "PB" prezes.

Spółka wyemituje akcje za blisko 10 mln zł. Przeznaczy je na inwestycje. Obroty zakładu sięgają około 30 mln zł rocznie.

Port Gdynia chce też przeprowadzić znacznie większą prywatyzację - sprzedaż Morskiego Terminalu Masowego. - Spółka świetnie nadaje się na giełdę, ale prawo zabrania nam stosowania tej metody prywatyzacji przy takich firmach jak terminal. Możemy ogłosić publiczne zaproszenie do rokowań lub przetarg - uważa Przemysław Marchlewicz.

Na tej transakcji port może sporo zyskać. Terminal obsługuje bowiem 25 proc. ładunków masowych w kraju.

Kolejną spółką przeznaczoną do prywatyzacji jest Bałtycki Terminal Drobnicowy. Port porozumiał się także z Zakładami Azotowymi Puławy, którym sprzeda 50 proc. swoich akcji w Bałtyckiej Bazie Masowej. Resztę mają Puławy, które teraz będą niepodzielnie rządzić w bazie przeładunkowej w Gdyni - czytamy w "Pulsie Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Porty polskie prywatyzują swoje spółki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!