Pracownicy francuskiego transportu przystępują do strajku

Pracownicy francuskiego transportu przystępują do strajku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We Francji we wtorek wieczorem rozpoczyna się ogólnokrajowy strajk pracowników transportu, protestujących przeciwko likwidacji przywilejów emerytalnych, zapowiedzianej przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Kolejarze rozpoczną bezterminowy strajk od godziny 20.00, natomiast pracownicy systemu komunikacji miejskiej w rejonie Paryża oraz pracownicy firm energetycznych EdF i GdF przystąpią do strajku w środę.

Sieć państwowych kolei SNCF podała, iż spodziewa się, że podczas strajku kursować będzie jedynie 90 z 700 szybkich pociągów, zaś w Paryżu na trasy wyjedzie zaledwie jedna dziesiąta zwykłej liczby autobusów i składów metra.

Sarkozy nieraz oznajmiał, iż drzwi do rozmów stoją otworem, niewzruszenie jednak zaznaczał, że w głównych kwestiach nie ustąpi.

- Jeśli reformy nie przeprowadzi się dzisiaj, nikt nie może zagwarantować, że za 10-15 lat emerytury nadal będą wypłacane - powiedział w telewizji France 2 minister pracy Xavier Bertrand.

System przywilejów emerytalnych wprowadzonych po II wojnie światowej dotyczy ok. 500 tys. pracowników firm kontrolowanych przez państwo, i około 1,1 mln emerytów już korzystających z takich przywilejów.

Wcześniejsze emerytury dotyczą m.in. pracowników kolei SNCF, sieci transportu RATP w regionie paryskim, głównego francuskiego producenta energii elektrycznej Edf, producenta gazu GdF, górników, senatorów, parlamentarzystów oraz pracowników Teatru Narodowego i Opery Paryskiej. Pracownicy kolei mogą przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 37,5 lat, pracownicy państwowi - 39,5, a w sektorze prywatnym - po 40 latach.

Zachowanie tych przywilejów będzie w tym roku kosztowało francuskie państwo niemal 5 mld euro.

Reformę emerytalną odkładano we Francji kilka razy, m.in. w 1995 roku po masowych demonstracjach i w 2002 roku po wielotygodniowych strajkach.

Według części obserwatorów strajki mogą potrwać co najmniej do 20 listopada, na kiedy jednodniowy strajk zapowiedzieli pracownicy państwowi i nauczyciele, by zaprotestować przeciwko planowanej redukcji 23 tysięcy miejsc pracy w przyszłym roku.

Sondaż opublikowany przez lewicowy dziennik "Liberation" pokazuje, że 59 procent Francuzów popiera w sporze Sarkozy'ego, a według innego sondażu, w biznesowym dzienniku "Les Echo", 55 procent Francuzów uważa zapowiadany strajk za nieusprawiedliwiony.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy francuskiego transportu przystępują do strajku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!