Pracownicy ZNTK mają szanse na dotacje, ale niechętnie po nie sięgają

Pracownicy ZNTK mają szanse na dotacje, ale niechętnie po nie sięgają
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilku pracowników będących w upadłości Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach (Podlaskie) ma szanse na dotacje na własną działalność gospodarczą w ramach projektu "Załóż firmę - spełnij swoje marzenia".

Projekt realizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku w partnerstwie z gminą Łapy. Pracownicy ZNTK oraz fabryki przyrządów i uchwytów Bison Bial w Białymstoku byli grupą preferowaną do udziału w tym projekcie, który jest jedną z form wsparcia ich na rynku pracy, jednak niewielu z nich chciało z tej szansy skorzystać.

Łącznie z dotacji (do 40 tys. zł) może skorzystać 50 z 60 osób, które zakwalifikowano do projektu z kilku podlaskich powiatów. 15 to mieszkańcy gminy Łapy, czworo z nich to byli pracownicy ZNTK. W projekcie weźmie też udział jedna osoba z Bison Bialu. Łącznie do projektu zgłosiło się 7 osób z ZNTK i 4 z Bison Bialu.

Gmina Łapy zmaga się z poważnym problemem społecznym po tym, gdy w ostatnich latach przestały tam istnieć dwa kluczowe zakłady pracy: zlikwidowana w ramach restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej związanej z limitami produkcji cukru w Europie Cukrownia Łapy oraz ZNTK, które upadły po tym, gdy główny zleceniodawca PKP Cargo przestał zlecać naprawy wagonów. Łącznie pracę straciło około tysiąca osób. W gminie Łapy jest według najnowszych danych urzędu pracy 1,8 tys. osób bez pracy.

Jak powiedział PAP Marcin Sidorczuk z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, powodem małego zainteresowania pracowników ZNTK dotacjami na działalność jest fakt, że trudno się odnaleźć i podejmować nowe wyzwania oraz odważne decyzje osobom, które przepracowały w jednej firmie np. po około 30 lat. Trudno im także o przekwalifikowanie się i o takie pomysły, które mają szanse na pomyślną realizację.

Osoby, które będą brały udział w projekcie, mają 24-47 lat. Jednak większość jest tuż po czterdziestce. W ramach projektu przejdą szkolenie z podstaw przedsiębiorczości, księgowości, będą się uczyć pisania biznesplanu. Najlepsze biznesplany zostaną dofinansowane sumą do 40 tys. zł.

Jak poinformował Sidorczuk, byli pracownicy ZNTK chcą pozyskać pieniądze na działalność w branży metalowej. Chcą produkować różne metalowe wyroby: ławki, bramy, sprzęt kulturystyczny, ale też zajmować się doradztwem technicznym związanym z taką produkcją.

Szkolenia zaczną się w czerwcu. Wartość całego projektu to 3,3 mln zł. 85 proc. tej kwoty to pieniądze z UE, pozostałe pochodzą z budżetu państwa. Projekt potrwa do końca listopada 2011 roku.

Wicedyrektor filii w Łapach Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Krystyna Tomczak powiedziała PAP, że w rejestrach urzędu jest obecnie 410 byłych pracowników ZNTK. Początkowo było ich 550. Ogółem niewielu z nich znalazło nową pracę na lokalnym rynku, bo nie ma ofert pracy. 7 osób zatrudniono w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych, choć będą zatrudniane jeszcze kolejne. Urząd dofinansował wyposażenie miejsc pracy sześciu osobom. 5 osób skorzystało z dofinansowania na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Kilkunastu osobom - rolnikom - urząd pracy opłaca ubezpieczenie zdrowotne. 260 osób skorzystało z doradztwa zawodowego, 31 ze szkoleń.

Tomczak podkreśla, że determinacja by znaleźć pracę, wśród byłych pracowników ZNTK jest bardzo duża, bo rodziny są w trudnej sytuacji. "Desperacko szukają pracy, ale ofert nie ma w Łapach" - dodała. Podkreślała, że urząd ma pieniądze na pomoc bezrobotnym, ale by była ona skuteczna, musi być zainteresowanie ze strony pracodawców, a tej niestety nie ma.

Władze Łap chcą przyciągać do miasta inwestorów, by nowe miejsca pracy powstały. Ostatnio miasto kupiło 12-hektarową działkę po cukrowni, by utworzyć podstrefę Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej. Gmina Łapy prowadzi od jakiegoś czasu cykliczne rozmowy na temat wyjścia z trudnej sytuacji miasta z ministrem Michałem Bonim. Pomysł ze strefą jest efektem tych rozmów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!