XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Premier i prezes PiS piszą gratulacje dla LOT-u, a związkowcy wciąż pikietują

Premier i prezes PiS piszą gratulacje dla LOT-u, a związkowcy wciąż pikietują
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gratulacje i życzenia dalszej ekspansji i rozwoju w listach słali premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Okazją była gala LOT-u z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Z drugiej strony pod siedzibą firmy znów pikietowali związkowcy, protestując przeciwko łamaniu przez zarząd praw pracowniczych oraz przeciwko zwolnieniu dyscyplinarnemu liderki jednego ze związków.

  • Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymały kolejne samoloty umożliwiające rozwój i ekspansję; maszyny nowoczesne i perspektywiczne, jak linie, które je pozyskały - napisał w liście premier Mateusz Morawiecki do uczestników sobotniej gali LOT-u z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
  • "LOT-owi gratuluję wspaniałego pomysłu. Życzę PLL LOT, by się dalej rozwijały i z czasem stały się potentatem na rynku przewozów samolotowych" - napisał również w liście szef PiS, Jarosław Kaczyński. 
  • O godzinie 18. w sobotę w pobliżu siedziby PLL LOT na rogu ul. 17 Stycznia 49 i ul. Żwirki i Wigury pikietowało kilkadziesiąt osób - przedstawicieli OPZZ województwa mazowieckiego, Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych.

Podczas gali zaprezentowano dwa samoloty PLL LOT Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8, które zostały pomalowane w biało-czerwone barwy upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na obu maszynach namalowana jest powiewająca polska flaga, a na przednich drzwiach znajduje się obrys granic Polski. Dodatkowo, po jednej stronie kadłuba widnieje napis "Dumni z Niepodległości Polski", a po drugiej "Proud of Poland's Independence".

List premiera do uczestników gali odczytał wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild.

"To ważny dzień dla naszego narodowego przewoźnika i wszystkich mających na sercu dobro polskiej gospodarki. Polskie Linie Lotnicze otrzymały kolejne samoloty umożliwiające rozwój i ekspansję. Maszyny nowoczesne i perspektywiczne, jak linie, które je pozyskały" - napisał premier.

Jak wskazał, "co wyjątkowe - oba samoloty - Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX -8 są w specjalnym malowaniu okolicznościowym".

"Umieszczenie na kadłubach konturów Polski oraz biało-czerwonej flagi jest wyrazem zaangażowania PLL LOT w misję promowania naszego kraju i dumy z jego niepodległości. Wszędzie tam, gdzie polecą te samoloty - a obsługiwać będą połączenia średnio i dalekodystansowe -przypominać będą, że Polska to kraj silny, szanujący swe dziedzictwo, a także odważnie patrzący w przyszłość. Samoloty te staną się ambasadorami naszej niepodległości. Ambasadorami Polski rozwoju" - odczytał słowa premiera wiceminister Wild.

Morawiecki podkreślił, że "silna, innowacyjna i otwarta na nowe idee gospodarka umacnia niepodległość". "Ma w tym także swój udział nasz narodowy przewoźnik. (...) LOT zyskownie się rozwija, przewozi coraz więcej pasażerów i wprowadza nowe produkty. Staje się coraz ważniejszym graczem na europejskim i światowym niebie. Takiej wiary w polski kapitał, polską markę nam potrzeba" - napisał szef rządu.

List do uczestników gali skierował również prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odczytał go wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Prezes Kaczyński wyraził w nim nadzieję, że dzięki obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości "zdecydowana większość Polaków uzna niezawisłe polskie państwo za jedno z najważniejszych wartości".

"I w związku z tym, w życiu publicznym, ale także tym codziennym, prywatnym, będzie dominowało myślenie w kategoriach państwowych funkcji" - napisał Kaczyński.

"LOT-owi gratuluję wspaniałego pomysłu. Życzę PLL LOT, by się dalej rozwijały i z czasem stały się potentatem na rynku przewozów samolotowych" - zaznaczył szef PiS.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski podkreślił, że oba samoloty w okolicznościowym malowaniu będą promować 100-lecie polskiej niepodległości w większości światowych metropolii, do których przewoźnik lata.

"Wszyscy w LOT jesteśmy dumni z tego, że w ten sposób włączamy się w obchody tej znakomitej rocznicy" - powiedział Milczarski. Dodał, że do uczczenia tej rocznicy przewoźnik wybrał "najnowocześniejsze pasażerskie samoloty, jakie stworzył ludzki umysł".

"Tylko rentowny i rozwijający się LOT będzie przynosił Polsce dumę" - podkreślił.

Oba najnowsze samoloty LOT-u przyleciały do Warszawy prosto z fabryki Boeinga koło Seattle w Stanach Zjednoczonych. Dreamliner przyleciał w czwartek, a MAX w piątek - oba w asyście naszych F-16. Maszyny już latają z pasażerami. Dreamliner lata na trasach dalekodystansowych LOT-u do Ameryki Północnej i Azji. Natomiast B737 MAX 8 będzie obsługiwał połączenia europejskie.

Biało-czerwony dreamliner jest trzecim z siedmiu zamówionych samolotów w większej wersji. Maszyna zabiera na pokład 294 pasażerów (o 42 więcej niż mniejsza wersja 787-8). B787-9 ma prawie 63 metry długości, czyli jest o ponad sześć metrów dłuższy od mniejszej wersji.

Boeing 737 MAX 8 to najnowszy wąskokadłubowy samolot narodowego przewoźnika. Może zabrać na pokład 186 pasażerów. LOT posiada cztery samoloty B737 MAX. Dwa zostały dostarczone w grudniu 2017 r., a trzeci lata na trasach LOT-u od ostatniego poniedziałku. Do końca 2019 r. ma być 12 samolotów Boeing 737 MAX 8.

O godzinie 18. w sobotę w pobliżu siedziby PLL LOT na rogu ul. 17 Stycznia 49 i ul. Żwirki i Wigury pikietowało kilkadziesiąt osób - przedstawicieli OPZZ województwa mazowieckiego, Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych. Pikietujący zarzucali prezesowi Milczarskiemu bezpodstawne zwolnienie dyscyplinarne liderki Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Moniki Żelazik, a także m.in. łamanie przez zarząd spółki praw pracowniczych.
O sporze czytaj więcej: Mikołaj Wild tłumaczy zwolnienie szefowej związków zawodowych w LOT

LOT ma w swojej siatce 101 połączeń. Od początku 2016 r. LOT ogłosił uruchomienie ponad 60 bezpośrednich rejsów m.in. z Warszawy do Los Angeles, Newark, Seulu, Tokio i Singapuru, z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago, z Krakowa do Chicago i z Rzeszowa do Newark.

W ub. roku LOT przewiózł 6,8 mln pasażerów, czyli o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku przewoźnik spodziewa się osiągnąć wynik 9 mln przewiezionych pasażerów, a w 2019 r. przekroczyć pułap 10 mln.

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,856 proc. akcji) oraz TFS Silesia (0,144 proc. akcji).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier i prezes PiS piszą gratulacje dla LOT-u, a związkowcy wciąż pikietują

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!