Przedsiębiorcy z portów morskich piszą do premiera w sprawie VAT

Przedsiębiorcy z portów morskich piszą do premiera w sprawie VAT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsiębiorcy z polskich portów morskich zwrócili się do premiera Donalda Tuska o zmiany w ustawie o podatku VAT. Ich zdaniem wszystkie usługi w polskich portach powinny być objęte zerową stawką VAT, a nie tylko te świadczone na rzecz armatorów morskich.

"List w formie elektronicznej został wysłany do kancelarii premiera Donalda Tuska, marszałków Sejmu i Senatu oraz do szefów klubów poselskich" - powiedział w poniedziałek PAP Rafał Zahorski z Rady Interesantów Portu Szczecin.

Rada interesantów to organ doradczy zarządów portów, tworzą go przedsiębiorcy działający na obszarze danego portu.

List do premiera podpisały m.in. rady interesantów portów Szczecin, Świnoujście, Gdańsk i Kołobrzeg, a także zarząd portu w Policach, Krajowa Izba Gospodarki Morskiej i Związek Armatorów Polskich. Ich zdaniem, stosowanie 22-procentowej stawki VAT na usługi portowe uniemożliwia polskim portom morskim konkurowanie z innymi portami w Unii Europejskiej.

Sygnatariusze argumentują, że zgodnie z unijną dyrektywą z listopada 2006 roku świadczenie wszystkich usług morskich na bezpośrednie potrzeby statków oraz ich ładunków powinno być zwolnione z podatku od towarów i usług.

"Tymczasem zgodnie z polską ustawą (...), usługi takie mogą korzystać z preferencyjnej stawki 0 proc. tylko pod warunkiem, że są one świadczone na rzecz armatora morskiego" - czytamy w liście przesłanym PAP.

Rady portów zaznaczają, że w krajach UE usługi ładunku, składowania, magazynowania, sortowania i kontroli jakościowej świadczone na obszarze portów morskich opodatkowane są zerową stawką VAT. "Prawo i dyrektywy unijne są w tym względzie spójne i jednoznaczne" - podkreślają. Dodają, że wielokrotnie zwracali się o wiążącą interpretację do ministra finansów, niestety bez skutku.

Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos powiedziała w poniedziałek PAP, że jej resort już w kwietniu i czerwcu tego roku odpowiadał na wnioski sygnatariuszy listu.

"Proponowana przez wnioskodawców zmiana przepisów byłaby niezgodna z przepisami prawa wspólnotowego oraz orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który zajął stanowisko w tej sprawie już w 2006 r." - podkreśliła Kobos. Dodała, że ministerstwo nie otrzymało listu; gdy go otrzyma, przeanalizuje argumenty i jeszcze raz odniesie się do tej kwestii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorcy z portów morskich piszą do premiera w sprawie VAT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!