XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przy WSK "PZL Rzeszów" powstanie centrum badawczo-rozwojowe

Przy WSK "PZL Rzeszów" powstanie centrum badawczo-rozwojowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na terenie WSK "PZL Rzeszów" utworzone zostanie Centrum Badawczo-Rozwojowego Napędów Lotniczych. Wartość projektu, finansowanego z programu Rozwój Polski Wschodniej, wynosi ponad 176 mln zł.

Jak powiedział PAP odpowiedzialny za przygotowanie wniosku Jerzy Chalicki z WSK Rzeszów, celem projektu jest zbudowanie silnego zaplecza konstrukcyjno-badawczo-rozwojowego dla WSK oraz firm przemysłu lotniczego skupionych w "Dolinie Lotniczej".

"Dużym atutem istnienia centrum jest bezpośrednie powiązanie i bazowanie na zapleczu produkcyjnym WSK "PZL-Rzeszów" - dodał Chalicki.

Zdaniem dyrektora stowarzyszenia "Dolina Lotnicza" Andrzeja Rybki, dzięki nowym konstrukcjom, które powstaną w centrum, konieczne będzie przesunięcie części produkcji WSK - wraz z zaawansowaną technologią - do zewnętrznych firm skupionych w "Dolinie Lotniczej".

"Przyczyni się to do zwiększenia liczby miejsc pracy w regionie oraz poprawi dostęp tych firm do najnowszej technologii i myśli technicznej" - dodał Rybka.

W opinii rzecznika WSK Rzeszów Andrzeja Czarneckiego, po okresie intensywnej modernizacji firma osiągnęła światowy poziom w zakresie zdolności produkcyjnych i najnowszych technik organizacji produkcji.

"Ale konkurencja jest na tym rynku spora i jedyną metodą utrzymania naszej pozycji jest osiągniecie zdolności projektowania, badań i rozwoju napędów lotniczych. Dzięki centrum będzie to możliwe" - uważa Czarnecki.

Głównym obszarem działalności centrum będą badania skupiające się na problemach konstrukcyjno-technologicznych oraz opracowywaniu nowych, innowacyjnych technologii, rozwiązań konstrukcyjnych oraz kompletnych lotniczych silników turbinowych i przekładni silnikowo-śmigłowcowych. W ramach projektu zaplanowano m.in. wybudowanie nowego budynku na potrzeby biura konstrukcyjnego oraz remont i adaptację obiektów z przeznaczeniem na stanowiska badawcze i laboratorium.

Władze WSK chcą również - poprzez centrum - zacieśnić współpracę z utworzonym przy Politechnice Rzeszowskiej Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego oraz krajowymi ośrodkami badawczymi skupionymi w Centrum Zaawansowanych Technologii "AERONET - Dolina Lotnicza".

Realizacja projektu rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku, zakończenie planowane jest na rok 2014.

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL Rzeszów" powstała w 1938 r. Zatrudnia niespełna 4 tys. osób. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją komponentów lotniczych i kompletnych jednostek napędowych, m.in. do samolotu F16. W 2002 roku firma United Technologies Holdings kupiła spółkę. WSK jest członkiem "Doliny Lotniczej", zrzeszającej ponad 60 firm specjalizujących się w przemyśle lotniczym, które zatrudniają ok. 20 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przy WSK "PZL Rzeszów" powstanie centrum badawczo-rozwojowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!