XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PŻM kusi podwyżkami i nie tylko

PŻM kusi podwyżkami i nie tylko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Polsce jest jakieś 30 tys. oficerów i marynarzy. Coraz więcej decyduje się porzucić pracę u obcych armatorów i zatrudnić w PŻM.

Jak co roku, Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) ustaliła z armatorami zrzeszonymi w międzynarodowych organizacjach pracodawców podwyżki dla oficerów i marynarzy pływających na statkach tzw. wygodnej bandery. ITF zgodziła się na skromne 8 proc. podwyżki rozłożone na dwa lata. W PŻM jest inaczej - informuje "Puls Biznesu".

W październiku 2007 r. wszyscy oficerowie i marynarze otrzymali 20-procentową podwyżkę. Kolejny wzrost o 5 proc. zaplanowano na styczeń 2008 r. Obecnie starszy marynarz zarabia w PŻM około 2 tys. USD, natomiast kapitan - 6 tys. USD. W tym roku z okazji Dni Morza pracownicy dostali też "trzynastą" pensję. Ale przedsiębiorstwo motywuje morskie załogi również bezgotówkowo, co uatrakcyjnia pracę na statkach.

- W ostatnich kilkunastu miesiącach wzrosły odprawy emerytalne w PŻM, a także premie jubileuszowe. PŻM dopłaca marynarzom do ubezpieczeń społecznych (co miesiąc 120 USD) oraz do ubezpieczeń zdrowotnych, zgodnie z umową z towarzystwem ubezpieczeniowym Allianz. Daje to np. możliwość bezpłatnego korzystania z usług lekarzy specjalistów w najlepszych polskich klinikach i gabinetach. Załogi otrzymują również zwrot kosztów podstawowych szkoleń z przejazdami i noclegami - mówi w dzienniku Krzysztof Gogol, doradca dyrektora PŻM.

Atrakcyjny pozostaje też sposób zatrudnienia. W PŻM - obowiązuje system kontraktowy - pracownika zatrudnia się po dwóch rejsach na umowę o pracę na czas nieokreślony. W związku z tym, że PŻM nie ma żadnego statku pod polską banderą, pracownik dostaje bezterminowy urlop bezpłatny, by mógł zatrudnić się na statku Grupy PŻM zarejestrowanym pod banderą wygodną (tzn. w spółce PŻM zarejestrowanej za granicą) - wyjaśnia "PB".

- Kierując się opinią marynarzy, rok temu wprowadziliśmy wspólny system pływania dla wszystkich członków załóg: 4 miesiące na morzu (poprzednio 6) oraz 2 miesiące wypoczynku. Choć ten system obciążył budżet firmy (częstsze podmiany), w ogólnym rachunku opłacił się - pracownicy są bardziej wypoczęci. Tym, którzy nie lubią rozstawać się z bliskimi, proponujemy pracę na promach bałtyckich PŻM. Płace są podobne, jednak system pracy inny: dwa tygodnie na dwa tygodnie - opowiada w "Pulsie Biznesu" Krzysztof Gogol.

Uatrakcyjniono również okres poprzedzający zatrudnienie w PŻM studentów akademii morskich (w Szczecinie i Gdyni). Studentom drugiego roku armator funduje 600 zł stypendium, jeśli zadeklarują, iż po zakończeniu studiów przepracują w PŻM dwa lata.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PŻM kusi podwyżkami i nie tylko

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!