Resort infrastruktury chce rozszerzenia TEN-T m.in. o Centralny Port Komunikacyjny

Resort infrastruktury chce rozszerzenia TEN-T m.in. o Centralny Port Komunikacyjny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska będzie wspierać dalszy rozwój sieci TEN-T poprzez ujęcie nowych projektów, takich jak Via Carpatia, Centralny Port Komunikacyjny i projekt szybkiej kolei łączącej państwa Grupy Wyszehradzkiej - wskazał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

  • Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Komisji Europejskiej o przyspieszeniu rewizji sieci TEN-T planowej na lata 2021-2022 - powiedział Andrzej Adamczyk.
  • Będziemy w dalszym ciągu konsekwentnie wspierać jej dalszy rozwój, szczególnie poprzez ujęcie nowych, perspektywicznych projektów, takich jak Via Carpatia, Centralny Port Komunikacyjny i projekt szybkiej kolei łączącej państwa V4 - podkreślił.
  • Swoją opinię na temat poszerzenia sieci TEN-T minister przedstawił podczas nieformalnego spotkania ministrów ds. transportu państw członkowskich Unii Europejskiej, które odbyło się w środę w Bukareszcie.

TEN-T to transeuropejska sieć transportowa, w skład której wchodzą szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne, stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej, a także punktowe elementy infrastruktury w postaci portów morskich, lotniczych, śródlądowych i terminali drogowo-kolejowych.

Podczas środowego spotkania w Bukareszcie odbyły się debaty m.in. na temat multimodalności, przyszłości mobilności w UE, wzmocnienia łączności i spójności przez sieć TEN-T.

Jak poinformował resort, Adamczyk, wspólnie z ministrami ds. transportu Bułgarii, Litwy, Łotwy oraz Węgier omówił dalsze plany działań w zakresie Pakietu Mobilności I w kontekście jego procedowania na forum Parlamentu Europejskiego.

Adamczyk odbył też szereg spotkań bilateralnych ze swoimi odpowiednikami z państw UE. Podczas spotkania z wiceministrem infrastruktury Włoch Michelem Dell`Orco minister przedstawił problemy związane z włoskimi wykonawcami inwestycji drogowych w Polsce.

"Bezpośrednio zagrożonych jest pięć kontraktów, poważny niepokój budzą następne trzy. Wezwaliśmy wykonawców do powrotu na place budów" - wskazał minister. Podkreślił, że dzięki działaniom podejmowanym przez resort i GDDKiA ochroną zostali objęci podwykonawcy pracujący przy realizacji zagrożonych kontraktów. Zaapelował też o podjęcie przez Włochy działań, które podtrzymają dobre wzajemne relacje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Resort infrastruktury chce rozszerzenia TEN-T m.in. o Centralny Port Komunikacyjny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!