XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rewolucja tramwajowa w Toruniu za pieniądze UE

Rewolucja tramwajowa w Toruniu za pieniądze UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tramwaj do uniwersytetu, zielona fala przez ul. Lubicką i supernowoczesny system informacji na przystankach - tak dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej Toruń zmodernizuje sieć tramwajową.

Rozwój komunikacji tramwajowej w Toruniu będzie kosztował 20 mln euro - informuje "Gazeta Wyborcza". Połowę tej kwoty miasto dostanie z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Program został rozpisany na trzy projekty. Pierwszy przewiduje przebudowę systemu sygnalizacji świetlnej, dającego pierwszeństwo tramwajom.

- Chodzi m.in. o "jedynkę", która w tej chwili musi wielokrotnie zatrzymywać się na światłach na ul. Lubickiej - mówi Agnieszka Lisek z wydziału rozwoju i programowania europejskiego magistratu. - Po przebudowie sygnalizacji tramwaj będzie miał "zieloną falę". Dzięki temu skróci się czas podróży z Rubinkowa i Skarpy do centrum i w przeciwnym kierunku.

Zmiany zostaną wprowadzone w 2009 r. Rok później gotowy będzie supernowoczesny system informacji pasażerskiej z 15 elektronicznymi tablicami na najważniejszych przystankach. Tablice będą informowały oczekujących, za ile minut nadjedzie najbliższy tramwaj. Dane będą bardzo precyzyjne dzięki zastosowaniu systemu nawigacji satelitarnej i zamontowanym w 35 pojazdach nadajnikom GPS.

Podobne urządzenia zostaną zainstalowane również na przystankach autobusowych, m.in. na pl. Rapackiego, przy kolejowych Dworcu Głównym i Dworcu Miasto oraz w jelczach i manach MZK.

Największa inwestycja to jednak budowa trasy tramwajowej do kampusu UMK na Bielanach. Jej przebieg nie został jeszcze określony. Linię w przyszłym roku wytyczą fachowcy, którzy przygotują dokumentację.

Rozważana jest m.in. budowa ponadkilometrowego odcinka biegnącego ul. Reja do Gagarina, gdzie powstałaby dodatkowa pętla. Prace projektowe zaczną się w 2008 r. i potrwają półtora roku. Budowa ma ruszyć w roku 2009. Nowa linia ma być gotowa do roku 2013.

Miasto inwestuje w pojazdy szynowe, bo chce zachęcić do korzystania z nich mieszkańców. - Tramwaje są szybsze niż autobusy i tańsze - przekonuje prezydent Michał Zaleski.

Kolejnym etapem rewolucji komunikacyjnej ma być zakup sześciu nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów. Miasto chce zdobyć pieniądze na tę inwestycję również z Unii Europejskiej. Kolejne plany to ułożenie torów na trzykilometrowym odcinku - od ul. Olimpijskiej do Curie-Skłodowskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rewolucja tramwajowa w Toruniu za pieniądze UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!