Rosja: sankcje opóźnią produkcję samolotów pasażerskich MC-21

Rosja: sankcje opóźnią produkcję samolotów pasażerskich MC-21
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Seryjna produkcja rosyjskiego samolotu pasażerskiego MC-21 opóźni się o co najmniej rok, ponieważ z powodu sankcji USA dostawca odmówił przysłania tworzyw kompozytowych do skrzydeł samolotu - poinformował rosyjski koncern Rostiech (Rostec).

  • Szef tego państwowego koncernu zbrojeniowego Siergiej Czemiezow wypowiadał się na ten temat w poniedziałek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich; jego wypowiedzi przekazały rosyjskie agencje.
  • "W związku z tym, że Amerykanie przerwali dostawę materiałów kompozytowych, przechodzimy na własne materiały. Mamy już niezbędne badania i partnerów rosyjskich, w tym Rosatom" - powiedział Czemiezow.
  • Szef Rostiechu wyjaśnił, że obecny termin rozpoczęcia seryjnej produkcji samolotu to koniec 2020 roku. Wcześniej planowano, że dostawy maszyn rozpoczną się na początku 2020 roku.

O tym, że dostawcy zagraniczni w obawie przed sankcjami odmówili rosyjskiej firmie Aerokompozit sprzedaży materiałów kompozytowych, informował w styczniu br. dziennik "Kommiersant". Aerokompozit wchodzi w skład Zjednoczonej Korporacji Przemysłu Lotniczego (OAK) i od jesieni 2018 roku za współpracę z tą firmą grożą sankcje. Materiały dotąd sprowadzane były z USA i Japonii, a ich producentami były amerykańska Hexcel i japońska Toray Industries.

MC-21 to samolot pasażerski średniego zasięgu, który ma konkurować z najpopularniejszymi maszynami pasażerskimi: airbusami 320/321 i boeingami 737. Według danych dziennika "Wiedomosti" liczba zamówień na MC-21 sięga 175, w tym 50 maszyn zamówił rosyjski przewoźnik Aerofłot.

Czemiezow poinformował także, że pociski dla zestawów rakietowych S-400, które Rosja miała dostarczyć Chinom, zostały uszkodzone w trakcie transportu drogą morską, na skutek sztormu. "Zmuszeni byliśmy do utylizacji wszystkich tych pocisków, teraz dostarczamy nowe" - powiedział szef Rostiechu.

O podpisaniu kontraktu z Chinami na dostawę S-400 poinformowano jesienią 2014 roku. W czerwcu 2016 roku Czemiezow zapowiadał, że chińskie siły zbrojne otrzymają pociski nie wcześniej niż w 2018 roku. Chiny były pierwszym krajem, który zamówił w Rosji zestawy S-400.

Szef Rostiechu zapewnił ponadto, że do końca br. zakończy się budowa w Wenezueli zakładów produkujących karabin AK-41 ("kałasznikow"). Kontrakt dotyczący tej budowy podpisano w 2006 roku, a zakłady miały osiągnąć pełną zdolność produkcyjną w 2018 roku. W styczniu br. rosyjski Rosoboroneksport zapewnił, że kontrakt zostanie zrealizowany w pełnym zakresie mimo kryzysu politycznego w Wenezueli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja: sankcje opóźnią produkcję samolotów pasażerskich MC-21

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!