Rośnie liczba poszkodowanych przez PAF

Rośnie liczba poszkodowanych przez PAF
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rośnie liczba klientów poszkodowanych w całej Polsce przez operatora pocztowego PAF. Na policję i do prokuratur wciąż zgłaszają się osoby, które chciały opłacić rachunki za pośrednictwem tej firmy, ale pieniądze nie dotarły do adresatów - poinformowała białostocka prokuratura.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP szefowa prowadzącej śledztwo w tej sprawie Prokuratury Rejonowej Białystok Urszula Sieńczyło, na razie do systemu wprowadzono dane o 157 poszkodowanych, którzy zostali przesłuchani, ale ustalono już większą liczbę poszkodowanych, którzy przesłuchiwani jeszcze nie byli.

Liczby te zmieniają się z dnia na dzień, bo wciąż wpływają nowe zawiadomienia - podkreśliła Sieńczyło. Podała, że na razie łączna suma strat jakie ponieśli klienci wskutek działalności PAF to około 1,2 mln zł i ta kwota również się zmienia.

Prokurator dodała, że śledztwo jest żmudne, rozległe, często potrzebna jest pomoc prawna z innych miast, gdyż poszkodowani są z całego kraju.

W połowie marca zarząd PAF złożył do Sądu Rejonowego w Białymstoku wniosek o ogłoszenie upadłości. Był on niekompletny, wymagał uzupełnienia. Jednak - jak poinformowała PAP sędzia Joanna Toczydłowska, wnioskodawca nie uzupełnił wniosku w wyznaczonym terminie, dlatego w poniedziałek sąd zdecydował o zwrocie wniosku upadłościowego do wnioskodawcy. Postanowienie sądu w tej sprawie jest nieprawomocne. Nie wiadomo czy i jakie dalsze kroki podejmie w tej sprawie wnioskodawca.

Śledztwo w sprawie podejrzeń działania na szkodę spółki z o.o. PAF Operator Pocztowy przez jej poprzedni zarząd i doprowadzenia do strat szacowanych na 1,6 mln zł trwa od początku marca. Najpierw prowadziła je Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ, teraz Prokuratura Rejonowa Białystok.

Zawiadomienie do prokuratury składał obecny zarząd firmy PAF po przeprowadzeniu kontroli finansowej, były też zawiadomienia od trzech firn, które współpracowały z PAF na zasadzie franczyzy. Zgłaszali się też poszkodowani klienci, którzy opłacali za pośrednictwem PAF bieżące rachunki, ale pieniądze nie trafiały do adresatów. Miało się tak dziać od połowy stycznia.

W marcu w mediach pojawiły się informacje, że punkty PAF, za pośrednictwem których klienci regulowali różne rachunki, są zamykane, a pracownicy składają wypowiedzenia z pracy. Mieli także nie otrzymywać wynagrodzeń. Telefony w firmie milczą.

W kwietniu przed białostockim sądem ma się zacząć proces oskarżonych w podobnej sprawie sprzed kilku lat dotyczącej agencji finansowej "Grosik". Śledztwo trwało kilka lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!