S6 i S10 z prywatnym partnerem? Trwają analizy

S6 i S10 z prywatnym partnerem? Trwają analizy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Finalizowane analizy biznesowe zadecydują o tym, czy S6 i S10 będą budowalne w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - powiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska. Zaznaczyła, że PPP musi się wszystkim opłacać.

  • Ministerstwo infrastruktury analizuje, czy niektóre odcinki dróg ekspresowych S6 i S10 opłaca się budować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
  • - Jeszcze w styczniu mamy zaplanowane kolejne spotkanie z przedstawicielami resortu infrastruktury w tej sprawie i jeśli okaże się, że przedsięwzięcie jest opłacalne zarówno dla strony publicznej jak i prywatnej, to nie będzie przeszkód, żeby ogłosić przetarg - oświadczyła wiceminister Zielińska.
  • Na tzw. ostatniej prostej jest również odbiór analizy dotyczącej zagospodarowania terenów wokół Stadionu Narodowego w Warszawie. Ta inwestycja też miałaby być realizowana w formule PPP. 

Podkreśliła, że nowelizacja ustawy o PPP została przyjęta w ubiegłym roku i obecnie trwa akcja edukacyjna, która ma przybliżyć mechanizm działania tego modelu w samorządach. "Byliśmy niemal w każdym zakątku Polski z informacjami i szkoleniami" - przypomniała. Zaznaczyła jednak, że to nie od resortu zależy liczba podpisanych umów. - My służymy przede wszystkim doradztwem, ale to samorządy, które obecnie w 99 proc. realizują te projekty jako strona publiczna, muszą mieć świadomości, co można sfinansować i jak się do tego zabrać - powiedziała.

Podkreśliła, że na rozpowszechnienie się PPP wpływa nie tylko wiedza samorządów, ale też utrzymująca się dobra koniunktura i napływ inwestorów zainteresowanych przedsięwzięciami. Wyraziła przekonanie, że w ciągu dwóch, trzech lat liczba realizowanych w tym modelu inwestycji wzrośnie, ale PPP wciąż pozostanie alternatywą dla środków unijnych.

"PPP wymaga bardzo dobrego biznesplanu. Trzeba znaleźć inwestora, wyważyć ryzyko i podjąć je" - zaznaczyła. A to - jak podkreśliła - wydaje się trudniejsze niż pokonanie bariery biurokratycznej, która jeszcze kilka lat temu była dla gmin podstawowym hamulcem w korzystaniu ze środków UE. Model PPP zakłada, że partner prywatny wykłada pieniądze na realizację inwestycji, następnie zarządza nią, świadczy usługi publiczne pobierając opłatę od podmiotu publicznego. Po 20-30 latach, inwestycja wraca do podmiotu publicznego.

Obecnie w modelu PPP realizowanych jest ok. 140 projektów. Zgodnie z rządową polityką rozwoju PPP, do 2020 roku pięć procent nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym ma być realizowane w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego. PPP może być stosowane w wielu dziedzinach gospodarki, takich jak np. służba zdrowia, oświata, kultura, infrastruktura, usługi miejskie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: S6 i S10 z prywatnym partnerem? Trwają analizy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!