Samorządy wściekłe na PO

Samorządy wściekłe na PO
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort rozwoju regionalnego skrócił listę projektów kluczowych. Samorządowcy krytykują tę decyzję - zdaniem niektórych ma ona podtekst polityczny.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przedstawiła nową listę projektów kluczowych, które będą współfinansowane z funduszy UE. Różni się ona od tej sporządzonej przez rząd PiS. Liczba inwestycji zmniejszyła się prawie o połowę (z 853 na liście podstawowej i rezerwowej do 433), a szacunkowa wartości dotacji - o 22 proc. (o 30 mld zł).

Dla beneficjentów obecność na liście jest kwestią priorytetową, pozwala bowiem uniknąć starania się o unijną pomoc w konkursach. Nic dziwnego, że samorządy czy inne instytucje, które wypadły z listy, czują się rozgoryczone.

- Właśnie się o tym dowiedziałem. Ciśnienie sięga zenitu, przecież to nie ja ucierpię, tylko mieszkańcy - mówi "Rzeczpospolitej" burmistrz gminy Włoszczowa Bartłomiej Dorywalski. Włoszczowa miała już podpisaną umowę wstępną na budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz modernizację oczyszczalni. Liczyła na prawie 40 mln zł dotacji.

Minister Bieńkowska dla rozczarowanych ma tylko jedną radę. - Obecność na liście wbrew pozorom nie dawała gwarancji, że ktoś uzyska dotację. A te projekty, który wykreśliliśmy, mogą teraz startować w konkursach - podkreśla.

- W konkursie? Pewnie będę do tego zmuszony. Ale nie sądzę, by udało się go wygrać - zauważa burmistrz Dorywalski. I dodaje, że zapewne cała sprawa ma podtekst polityczny. - Nie chodzi tylko o Włoszczowę, ale o całe województwo świętokrzyskie - mówi.

Choć Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zarzeka się, że uzasadnienie cięć było wyłącznie merytoryczne, od polityki nie da się uciec. Zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje środowiskowe, których ubyło najwięcej (zostało 48 z prawie 400). „Korekta poprzedniej listy okazała się niezbędna m.in. z uwagi na stosowanie preferencji dla niektórych regionów - np. na 21 zawartych tzw. umów wstępnych 15 dotyczyło województwa świętokrzyskiego” - czytamy w piątkowym komunikacie resortu środowiska. Pada w nim też zarzut "umieszczania na liście projektów na polecenie osób zajmujących kierownicze stanowiska w poprzednim rządzie".

- Za to na 48 projektów, które teraz zostały uznane za kluczowe, jedna czwarta dotyczy woj. śląskiego (skąd pochodzi minister Bieńkowska), a jeśli weźmiemy pod uwagę ich wartość, to nawet jedna trzecia - odgryza się Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS.

- Tu nie ma żadnego podtekstu. Na liście zostawiliśmy tylko te projekty, które są duże, spełniają surowe wymagania dotyczące ochrony środowiska, oraz te, których wcześniej nie udało się zrealizować z unijną pomocą - wyjaśnia Janusz Mikuła, wiceminister rozwoju regionalnego. Poza inwestycjami środowiskowymi najbardziej ucierpiały projekty turystyczne (wycięto wszystkie). Lista projektów informatycznych skróciła się o 33 pozycje, a związanych z energetyką - o dziesięć. Projekty transportowe pozostały prawie bez zmian.

- Listę projektów kluczowych będziemy co miesiąc weryfikować. Mogą się więc tam znaleźć nowe przedsięwzięcia, a te już obecne - wypaść ze względu na niespełnienie warunków - podkreśla minister Bieńkowska. Pierwsza weryfikacja już w lipcu.


Inwestycje, które wypadły z wykazu projektów strategicznych dla rozwoju kraju, będą musiały brać udział w konkursach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządy wściekłe na PO

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!