Sejmowa komisja za odroczeniem zmian w ulgach ustawowych

Sejmowa komisja za odroczeniem zmian w ulgach ustawowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przesunięcie o rok - czyli do 1 stycznia 2018 r. - wejścia w życie części przepisów dotyczących ulg ustawowych, m.in. dla uczniów i studentów, zakłada projekt noweli ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, który we wtorek pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja infrastruktury.

We wtorek odbyło się pierwsze czytanie senackiego projektu.

"Proponowane zmiany spowodują wydłużenie okresu stosowania obowiązujących obecnie zasad prowadzenia działalności w zakresie regularnego przewozu osób w krajowym transporcie, w tym przekazywania przewoźnikom dopłat do utraconych przychodów z tytułu stosowania ustawowych ulg" - wskazano w uzasadnieniu.

Chodzi o te przepisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, zgodnie z którymi ulgi ustawowe miałaby obowiązywać tylko w przewozach o charakterze użyteczności publicznej, tj. realizowanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych, zawartej pomiędzy operatorem a właściwym organizatorem publicznego transportu zbiorowego (jednostki samorządu terytorialnego).

Przewoźnicy, którzy nie podpiszą umowy z samorządem, nie zostaną operatorami publicznymi, nie będą mieli możliwości uzyskiwania rekompensaty za stosowane przez nich ulgi.

"Wydłużamy o rok wejście w życie ustawy, bo samorządy nie są przygotowane do realizacji tej ustawy. Wejście w życie od 1 stycznie 2017 r. ustawy w obecnym jej kształcie doprowadziłoby do dosyć dużego chaosu na rynku chociażby biletów ulgowych" - powiedział wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej (PiS).

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit powiedział, że resort popiera projekt. "Jesteśmy w trudnej sytuacji, bo zdajemy sobie sprawę, że wejście w życie przepisów tej ustawy od pierwszego stycznia przyszłego roku wprowadziłoby bardzo poważne zakłócenia w funkcjonowaniu transportu publicznego" - mówił.

Projekt noweli przewiduje, że wejdzie ona w życie po 14 dni od dnia ogłoszenia.

Szmit poinformował, że w resorcie trwają prace nad całościową zmianą ustawy. Jej założenia obejmują m.in. zmianę charakteru przewozów użyteczności publicznej realizowanych przez organizatora publicznego transportu zbiorowego. Takie przewozy będą mogły być realizowane wyłącznie na tych liniach, które nie są obsługiwane przez przewoźników komercyjnych na zasadach rynkowych. Przewoźnicy komercyjni będą mogli ubiegać się o dopłatę z budżetu państwa z tytułu uznawania ulg ustawowych. "Dzięki temu ulgi ustawowe będą mogły być honorowane zarówno w przewozach użyteczności publicznej, jak i komercyjnej. To jest istotna sprawa, bo obecne brzmienie ustawy przewiduje, że dopłaty mogą być przyznawane tym, którzy mają status przewoźnika użyteczności publicznej. A tych wybiera się w przetargach organizowanych przez samorząd" - dodał Szmit.

Resort chciałby także, aby pasażerowie mogli wysiadać nie tylko na przystankach określonych w rozkładzie jazdy. Wysokość opłat za korzystanie z przystanków w zależności wielkości pojazdu byłaby zróżnicowana.

Szmit poinformował, że resort chce wprowadzić zwolnienie z opłat na odcinkach płatnych dróg krajowych przewoźników, którzy wykonują regularne kursy pasażerskie na odległość do 50 km.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejmowa komisja za odroczeniem zmian w ulgach ustawowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!