XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Solidarność PLL LOT pyta zarząd o opcje walutowe

Solidarność PLL LOT pyta zarząd o opcje walutowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związkowcy NSZZ "Solidarność" z Polskich Linii Lotniczych LOT zwrócili się w poniedziałek do zarządu z pytaniem, czy spółka zawierała z bankami umowy dotyczące tzw. opcji walutowych.

"Zaniosłem dzisiaj pismo do pana prezesa z zapytaniem, czy LOT zawierał opcje walutowe. Dotarła do nas nieoficjalna informacja, że jesteśmy w to umoczeni" - powiedział PAP przewodniczący "S" w PLL LOT Stefan Malczewski.

"Może się okazać, że oprócz tzw. umów hedgingowych na paliwo, to jeszcze opcje walutowe będą kolejnym gwoździem do trumny LOT-u" - dodał.

Rzecznik prasowy przewoźnika Wojciech Kądziołka, na pytanie PAP, czy LOT zawarł umowy na opcje walutowe, powiedział jedynie: "LOT nie ma ujemnie wycenionych opcji walutowych".

Kilkanaście miesięcy temu, kiedy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy dotyczące tzw. opcji walutowych. Chcieli w ten sposób zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym. Nie zawsze jednak umowy z bankami służyły jedynie do zabezpieczenia kursowego. Część umów miała charakter spekulacyjny. Ostatecznie w wyniku tych umów wiele firm poniosło poważne straty.

W styczniu związkowcy złożyli do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przewoźnika w sprawie kontraktów na zakup paliwa. Chodzi o tzw. umowy hedgingowe. Spółka miała podpisać w lipcu ub.r. kontrakty paliwowe na dwa lata do przodu. Cena za baryłkę ropy wynosiła wtedy 140 dol. W poniedziałek cena baryłki tzw. lekkiej ropy wynosiła niewiele ponad 44 dol.

W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie związkowców z zarządem spółki w sprawie zwolnień grupowych. "Dzisiaj mieliśmy pierwsze spotkanie z cyklu rozmów z dyrektorami wszystkich obszarów lotowskich. Będziemy codziennie spotykać się i na ten temat rozmawiać. Jednak nie posuwamy się w ustaleniach do przodu" - powiedział Malczewski.

Według Malczewskiego, związkowcy otrzymali niedawno od przedstawicieli władz spółki pismo dotyczące zwolnień. "Ta lista oscyluje wokół 250 pracowników" - mówił.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji PLL LOT. Pozostałe akcje są w rękach syndyka Swissaira, byłego inwestora w LOT, poprzez spółkę SAirLines B.V. (25,1 proc.) oraz pracowników (6,93 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność PLL LOT pyta zarząd o opcje walutowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!